Němci ještě neznají termín uhelného konce

V Německu se angažuje i Energetický a průmyslový podnik Daniela Křetínského, který vlastní například elektrárnu Boxberg. Foto: commons.wikimedia.org

Ještě před koncem letošního roku měla takzvaná uhelná komise předložit konkrétní návrh termínu, kdy Německo ukončí využívání uhlí v energetice. Komisí však zmítají spory, takže to nestihne a jednat bude až do února 2019.

Z dosavadních výstupů komise se jako nejpravděpodobnější zatím jeví rok 2035. Ovšem může to být také o několik let později později. Na co nejdelší využití uhelné energie tlačí především trojice východoněmeckých zemí, které hovoří o termínu až kolem roku 2040, uvedl server idnes.cz.

Čtěte také:
Německo určuje energetickou politiku EU
Světové emise rostou, OZE navzdory

V oblasti provozuje hnědouhelné doly a elektrárny také Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského. Předběžné plány komise, která se oficiálně jmenuje Růst, strukturální změny a zaměstnanost, počítají podle magazínu Der Spiegel s tím, že se v první fázi do roku 2022 uzavřou černouhelné a hnědouhelné elektrárny o celkovém výkonu pěti gigawattů na západě země.

Za každý gigawatt má přitom provozovateli připadnout odškodnění ve výši 600 milionů eur (15,5 miliardy korun). Hlavní fáze odklonu od uhelné energetiky se má odehrát v letech 2022 až 2030. Komise přitom zvažuje, že v tomto období budou provozovatelé elektráren dostávat odškodnění v závislosti na tom, kdy přesně je uzavřou. Kdo tak učiní dříve, dostane větší peníze. Také v těchto letech se opatření budou týkat především západu spolkové republiky.

Na východní oblasti, tedy především spolkové země Braniborsko, Sasko a Sasko-Anhaltsko, dojde nejspíš po roce 2030. Organizace na ochranu životního prostředí požadují, aby konečným datem byl právě rok 2030, premiéři východoněmeckých zemí chtějí konec uhlí až kolem roku 2040, kdy stejně v regionu vyprší většina povolení k těžbě.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj