Doba čtení:2 m, 23 s

Německo už má víc obnovitelných zdrojů, než konvenčních. Přesto jeho energetika nyní funguje jen díky těm fosilním uhelným a jaderným. Bez nich by se systém zhroutil. Pro Česko to znamená jediné: Překotné opouštění fosilních zdrojů způsobí zimy bez tepla a světla.

„Německo má od roku 2019 vyšší instalovaný výkon v obnovitelných zdrojích, než v konvenčních. Poměr je 109,5 gigawattu proti 100,7 gigawattu. OZE však v těchto dnech dodávají jen zlomky potřebného výkonu,“ upozorňuje Jan Vondráš, ředitel analytické společnosti Invicta Bohemica. Opírá se přitom o veřejně dostupný německý zdroj Agora Energiwende (zde). „Například v úterý v 18 hodin bylo zatížení sítě 80,4 gigawattu. OZE však dodávaly jen 11,8 gigawattu, tedy přibližně jednu osminu,“ vyčísluje ředitel. S postupující zimou se navíc bude zvyšovat spotřeba elektřiny a zároveň bude dále klesat její výroba z větru a slunce. Jako každý rok.

Čtěte také:
Německá rozvědka potvrdila obavy
Kolik elektřiny opravdu dávají Němcům OZE?

Web Agora Energiewende přitom provozuje organizace, jež je veskrze „zelená“. Její grafy vznikají online z reálných údajů o fungování sítě. Zpochybnit je tedy v normálním světě není možné. Jde o tvrdá čísla, nikoli o „modely“, jimiž veřejnost zásobují aktivistická zelená sdružení, nebo lobbistické firmy.

Podstata problému je přitom stále stejná. Když nefouká vítr, nebo nesvítí slunce, nebo obojí, větrné elektrárny a fotovoltaika nefungují. Jediné OZE, které v takových podmínkách mohou vyrábět elektřinu, jsou biomasové zdroje, vodní a přečerpávací elektrárny. Jejich potenciál je však, z mnoha známých důvodů, značně omezený.

Že tuto skutečnost odmítají respektovat ekologistické – mentálně de facto ortodoxní církevní – spolky, je možné pochopit. Že však uvedená fakta odmítají respektovat politici, je zcela nepochopitelné. Neboť jediné, k čemu to může vést je naprostý kolaps.

Pohled na denní grafy Agora Energiwende je neúprosný. Obnovitelné zdroje nedokážou v zimě zajistit potřebnou elektřinu v žádném případě. Nic na tom nezmění ani plán Ursuly von der Leyen postavit na pobřeží zemí, jež jsou členy EU, více než 44 tisíc větrných elektráren. Protože když není vítr, nedodají VTE ani watt. A je jedno, kolik jich je. Argument, že někde jinde vítr fouká, na věci nic nemění. Údaje z Německa to jasně potvrzují. To samé samozřejmě platí pro fotovoltaiku.

Akumulace elektřiny, která je pro lepší (nikoli však uspokojivé) dodávky z obnovitelných zdrojů nezbytná, je přitom nadál jen v plenkách. I ty největší současné projekty totiž budou schopné poskytovat energii jen v řádu desítek minut pro omezený počet domácností. Například v Austrálii, za obrovských nákladů, chystané obrovské úložiště bude schopné zásobovat půl milionu domácností. Ovšem jen po dobu jedné hodiny. Protože Jen v EU je však nyní nějakých 440 milionů lidí. Takže tudy zatím cesta nevede.

Čím později tedy Česko odstaví uhelné (a plynové) zdroje, tím déle budeme mít v zimě teplo a světlo. Jiný vývoj současné technologie neumožnují. Kolik členů Uhelné komise si to dokáže přiznat? A hlasovat podle toho? Stejná otázka platí i pro členy vlády a ostatní politiky.