Doba čtení:2 m, 8 s

Krajní levice se v Německu krajně radikalizuje. A hledá způsob, jak se rychle dostat do politiky. Mělo by jí k tomu pomoci ekologistické hnutí.

Podle poslední zprávy německé rozvědky BND se potvrzuje to, na co již dlouho poukazují zejména různí diskutéři a blogeři na internetu. Krajní levice, s ohledem na věk aktivistů by se dalo říct i mladá levice je reálným nebezpečím pro demokracii. Podrobně se informacím BND věnuje zpráva iDnes zde.

Čtěte také:
Jaké šance má „antigreta“ Naomi?
Energetická soběstačnost je český trumf

Z pohledu energetiky by nešlo o nic podstatného, pokud by ke svým cílům nechtěla využít infiltraci ekologistických skupin a stran, které jsou již etablované v německém politickém systému. Pokud by se jim to podařilo, ještě víc než se jim to zatím daří, ovlivnilo by to i situaci na úrovni EU. A tedy i situaci českou. Hesla o spravedlivé, komunitní a demokratické energetice by začala dostávat prostor i na oficiálních unijních jednáních. Což by pro evropskou energetiku, potažmo evropské hospodářství mělo zhoubný efekt. Současný Green Deal by se proti tomu mohl zdát lehkou předehrou.

Ekologismus, který je sám o sobě již dnes doménou nové levice, by se ještě víc vzdálil technologické a ekonomické realitě. Jeho protagonistům se přitom daří dostávat své požadavky i tam, kde by je nikdo nečekal, protože tam nemají co dělat. Příklad byl k vidění například na pražské Letné při demonstracích Milionu chvilek pro demokracii. Cílem jejich akce byl nesouhlas s konáním českého premiéra ve věci dotací a holdingu Agrofert.

Přesto se na demonstraci objevily ekologistické transparenty a jeden z řečníků dokonce vystoupil s projevem na toto téma. Že tam lidé přišli kvůli něčemu úplně jinému? O to vůbec nešlo. Šlo o to, že to bylo vidět a slyšet v médiích. A protože to bylo na velké akci se statisícovou návštěvou, může ekologista propagandista tvrdit, že ekologismus je téma přitažlivé pro statisíce lidí.

V Česku se zatím extrémní levice projevuje především na Prvního máje, kdy se její údajně mírumilovní příslušníci vydávají servat do ulic s každým, koho prohlásí za fašistu. Ale na druhou stranu, jaký rukopis nesou akce účastníků pravidelného letního „Klimakempu“? Pokud si je nevybavujete, stačí se podívat třeba sem, nebo sem.

Propojování extrémní levice s ekologisty by mimo jiné znamenalo více tvrdší demagogie v tom, čemu říkají veřejný prostor. A také více snah o omezování diskuze a ostrakizování názorových konkurentů. Nic z toho demokracie nepotřebuje. A nepotřebuje to ani energetika, ani Green Deal, který se ta, zatím ještě ne extrémní nová levice, snaží nadiktovat všem státům v Evropské unii. Protože je to spolehlivá cesta do horoucích pekel, byť třeba zelených.