Doba čtení:2 m, 47 s
Problémem by mohly být dlouhotrvající extrémní mrazy, kdy by se Německo mohlo v únoru a v březnu potýkat s nedostatkem plynu. Foto: pixabay.com

Německo zřejmě nebude mít problémy se zimním zásobováním plynem. Potíže mohou nastat jen v extrémních mrazech, které Německo už ale roky nezažilo. Na tiskové konferenci to prohlásil šéf německého svazu provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES Sebastian Heinermann. Podle expertů nehrozí nedostatek plynu ani v České republice.

V našich analýzách je nedostatek plynu jen při extrémně nízkých teplotách, které jsme ale v Německu už roky neměli,“ řekl Heinermann. „Navzdory nedávným mrazům, které doprovázel prudký nárůst spotřeby plynu, však tuto zimu podle všech předpokladů dobře zvládneme,“ poznamenal.

Německo na začátku listopadu zcela naplnilo své plynové zásobníky, čímž splnilo podmínky zákona o energetické bezpečnosti. Ten vyžaduje, aby k 1. listopadu byly zásobníky plné z 95 procent. Toho Německo dosáhlo už na konci září, do listopadu pak hodnotu 100 procent dokonce přesáhlo. To je možné díky tomu, že zajištěná kapacita je nižší než skutečné technické možnosti zařízení.

Německý ministr ukázal šílenost vodíkových plánů

S čerpáním zásob plynu Německo začalo 21. listopadu a na začátku prosince mělo v zásobnících 96 procent. To byla podle INES nadprůměrná hodnota. Následné mrazy spotřebu plynu v Německu zvýšily a zásobníky jsou nyní podle evropské organizace provozovatelů plynovodní sítě Gas Infrastructure Europe (GIE) naplněny z 91,6 procenta. První vlna mrazů ale podle INES výhled Německa na přečkání zimy nijak nezhoršila.

Problémem by však mohly být dlouhotrvající extrémní mrazy, kdy by se Německo mohlo v únoru a v březnu potýkat s nedostatkem plynu. Za takto nízkých teplot by Německo mělo rovněž problémy udržet stav zásob plynu k 1. únoru nejméně na 40 procentech, jak ukládá zákon. Za opravdu extrémních teplot by se zásoby plynu k tomuto datu mohly snížit i na méně než deset procent.

Scénář s nízkými teplotami vychází z hodnot v roce 2010, kdy Evropa zažila mimořádně chladnou zimu. INES rovněž předložil prognózy s takzvanými normálními teplotami podle roku 2016 a s teplotně nadprůměrnou zimou podle roku 2020. V obou těchto modelových případech žádné zásobovací problémy Německu nehrozí, země by si navíc uchovala velké zásoby plynu až do jara.

Konečně dobrý příklad z Německa a Rakouska

V případě teplé zimy by nejnižšího stavu zásob Německo dosáhlo na konci ledna, kdy by zásobníky byly plné ze 71 procent. Za průměrných teplot by zásoby klesly do konce března na 35 procent, poté už ale INES opět předpokládá rychlé uskladňování plynu.

Problémům s případným nedostatkem plynu nehrozí podle analytika XTB Jiřího Tylečka ani Česku, podle něj tomu nic nenasvědčuje. „Situace na trhu s plynem v Evropě je stabilizovaná,“ řekl. Zároveň upozornil, že Česká republika i Německo stále udržují více než 90 procent zásob, což je sezonně vysoce nadprůměrné číslo. „Je důsledkem teplého podzimu, stagnace ekonomik a také úspor firem i domácností,“ podotkl.

Rizikem by podle Tylečka mohl být jedině výrazný propad teplot v zimě. „Nicméně věřím, že pokud by skutečně nenastala extrémní událost, že by problémy byly zvládnutelné. V takovém případě totiž máme vyhlášku o stavu nouze v plynárenství, která by měla zajistit dostatek suroviny pro nouzové fungování státu,“ dodal Tyleček.

Německý svaz INES má nyní 15 členů, kteří spravují přes 90 procent kapacity německých úložišť s plynem, a kolem 25 procent kapacit úložišť v Evropské unii.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa