Německo v krizi tápe. Neví, jak opravdu šetřit

K šetření energiemi se dá přistoupit třemi způsoby. Jen jeden z nich je opravdu efektivní. Jenže ten zatím žádná evropská vláda nepředstavila. Ani ta německá. Německá města proto s úsporami aktivisticky experimentují, ale v součtu tím nic neřeší.

Bezradnost evropských politiků tváří v tvář energetické krizi a válce za humny je čím dál větší. I Německo, nejsilnější ekonomika Evropy, jež je zároveň strůjcem fatální závislosti na ruském plynu, jen zmateně tápe. Stát sice z minulosti má, na rozdíl od Česka, ministerské doporučení na nouzovou zásobu potravin pro každou domácnost, ale v otázce plánovitého šetření zejména plynem od začátku ruské agrese přešlapuje na místě. Možná proto, že jeho kancléř Olaf Scholz nic jiného neumí, jak permanentně ukazuje ve vztahu k Ukrajině. Jenže to Němcům teplo a světlo v zimních měsících nezajistí.

Nord Stream 1 pojede jen na 20 procent

Šetřit se dá promyšleně, nahodile, nebo vůbec. České ministerstvo průmyslu ukazuje, jak se šetří v kontextu nahodile (zde), stejně jako německá města (zde). Odkazovaný článek z portálu iDnes.cz ukazuje, jak je nahodilé šetření v podstatě zbytečné. Jeho jediným výsledkem pak může podráždění a nejistota lidí, nikoli skutečný energetický prospěch. Čili je tento způsob šetření v součtu dokonce kontraproduktivní.

Tak třeba vypnutí nočního osvětlení radnice v Augsburgu ušetří energii pro čtyři domácnosti. Město přitom již před třemi týdny vypnulo veškeré noční nasvícení svých památek. Ovšem zajímavá úspora by to mohla být až v případě, že noční nasvícení památek vypnou všechna města v Německu. Jenže to je řeč o elektřině. V jejím případě Německo má řešení k dispozici: stačí k její výrobě přestat používat plyn. Protože jeho dodávky jsou problém. Ne dodávky uhlí či jádra. Jenže to by si němečtí ortodoxní zelení ve vládě museli přiznat, že už i jejich bruselský souvěrce Franz Timmermans vyzval k alespoň dočasnému návratu k uhlí. Což je zatím ve velkém Německu pořád tak nějak tabu.

Proč banky nechtějí financovat konvenční energetiku?

Norimberk, který na léto uzavřel tři ze čtyř vnitřních bazénů, tímto způsobem ušetří teplo pro 1500 lidí. Po dobu uzavření bazénů. Ne, že by to bylo moc, ale pokud by to udělala všechna německá města, už by byl údaj nějak zajímavý. Dokud nebude německé šetření koordinované na základě nějakého plánu, budou to jen izolované pokusy, jež nemají šanci se výrazněji projevit v celostátní bilanci. Takže budou tak nějak zbytečné.

Přitom, jestli to spolková vláda myslí se spásným vlivem šetření vážně, měla by celostátní koordinace přijít co nejdřív. A v novinách by se mělo psát o tom, že všechna města provozují pouze venkovní bazény vyhřívané sluncem, jako kdysi. Že je vypnuté nasvícení památek a veřejných budov. A tak dále a všelijak podobně. Prostě tak trochu jako za války. Protože to tak je. Protože změnit to bude trvat pár let.

Fakt, že EU do této situace dovedlo Německo, podporované Rakouskem a dalšími bezohledně zelenými státy nechť slouží jako memento všem, kteří by rádi zrušili při hlasování EU právo veta členských států.