Německou energetiku stále táhne uhlí

foto: morgueFile.com

foto: morgueFile.com

Nejvýznamnějším energetickým zdrojem zůstává v sousedním Německu i nadále uhlí. Na celkové výrobě elektřiny v zemi se černouhelné a hnědouhelné elektrárny v roce 2015 podílely celkem 42,2 procenty. Po odstavení jaderných elektráren by se měl navíc význam uhelných zdrojů postupně zvyšovat. Uvedlo to Sdružení energetiky a vodárenství (BDEW).

Celková výroba elektřiny v Německu loni vzrostla o tři procenta na 647,1 terawatthodiny (TWh). I přes politické proklamace tvoří nejvýznamnější položku v energetickém mixu našich západních sousedů stále uhlí, i když zaznamenalo meziroční pokles o 1,5 procentního bodu, uvedl Denik.cz.

Čtěte také:
Německá Energiewende ohrožuje chudé
Kabely pod zemí Němcům zdraží proud

Klesá také význam jaderné energetiky, jejíž podíl na výrobě elektřiny v Německu loni dosáhl 14,1 procenta, o 1,4 procentního bodu méně než v roce 2014. K poklesu přispělo i červnové odstavení bavorské jaderné elektrárny Grafenrheinfeld. Německo nyní provozuje ještě osm jaderných reaktorů, do roku 2022 by měly ukončit provoz všechny.

Naopak výroba v obnovitelných zdrojích se meziročně zvýšila o 19 procent na 194,1 TWh a jejich podíl na produkci elektřiny v zemi vzrostl z 26 na 30 procent.

Podpora obnovitelných zdrojů zdražuje elektřinu
Je potěšující, že obnovitelné zdroje získávají stále větší význam pro německý energetický mix. Zároveň se však ukazuje, že obnovitelné zdroje budou muset být ve větší míře vystaveny konkurenci na trhu,“ sdělila Hildegard Müllerová z BDEW. V současnosti získávají solární, větrné i další „zelené“ elektrárny provozní podporu a zároveň má elektřina z obnovitelných zdrojů přednost při uplatňování na trhu.

Německo chce do budoucna svou energetiku založit právě na obnovitelných zdrojích, v roce 2035 by měly pokrývat 55 až 60 procent celkové spotřeby elektřiny. Tento krok, který vítají ekologové, ovšem přijde Němce velmi draho.

Jak dlouho to ještě spotřebitelé unesou?

Příští rok zaplatí průměrná domácnost ve srovnání s rokem 2011 za elektřinu o 540 eur za rok více. To je v přepočtu více než 14 600 korun. Zvýšení cen jde na vrub příspěvku na hrazení podpory obnovitelných zdrojů a rostoucím nákladům na elektrické sítě, které se musejí kvůli energetickým změnám vybudovat.

Většina poplatků je z pohledu politiky přerozdělování na pováženou,“ uvedla energetická expertka z IW Berlin Esther Chrischillesová s tím, že nejvíce dopadá rostoucí cena elektřiny na domácnosti s nízkými příjmy. Sociálnědemokratického ministra hospodářství Sigmara Gabriela kritizoval za zdražování elektřiny i poslanec z koaliční CDU Michael Fuchs. „Jak dlouho to ještě spotřebitelé unesou?“ zeptal se Fuchs.

Mohlo by vás zajímat:
Analytici: Němci s uhlím počítají
Konec jádra v Německu se odkládá?
Přetoky energie z Německa vyšly na 60 milionů