Doba čtení:2 m, 24 s
Když nebudou Norové dodávat elektřinu přes Dánsko do EU a také do Velké Británie, budou mít levnější elektřinu. Foto: pixabay.com

Včera stála elektřina na jihu Norska 20krát víc, než minulý týden. Současně stála nejvíc od roku 2009. Drahota se tam přelévá z EU. Země chce proto přerušit své propojení do Dánska.

Dvě norské vládní strany požadují přerušení elektrického propojení s Dánskem a tím pádem s EU (Norsko není jeho členem). Důvodem jsou vysoké ceny elektřiny, které stávající propojení Norům způsobuje. Podle norského ministra energetiky Terje  Aaslanda tamní ceny dosáhly nejvyšší úrovně od roku 2009. Informoval o tom deník Financial Times (zde).

V Německu a v oblasti Severního moře nyní málo fouká vítr a tamní větrné elektrárny tak dodávají málo elektřiny. Roste proto zájem o import elektřiny. To způsobilo, že ve čtvrtek (včera) ceny komodity v jižním Norsku dosáhly 1,18 dolaru za kilowatthodinu (28,2 Kč). To je nejvíc od roku 2009 a také 20krát víc, než minulý týden.

Politici rozhodují o energetice. Ale nevědí, jak funguje

Vládní Labouristická strana proto přišla s tím, že do parlamentních voleb v příštím roce půjde s požadavkem neobnovit v roce 2026 dohody o propojení elektrické sítě s Dánskem. Strana Střed, která je s labouristy v koalici, tento krok požaduje dlouhodobě a chce znovu jednat i o propojení s Německem a Velkou Británií. Předvolební průzkumy sice předpovídají, že současná vláda příští rok neobhájí svůj mandát, ale to na záměru Norska nemusí nic změnit. Pravicová strana Pokrok, adept na vítězství, má totiž stejné požadavky, jako strana Střed. Podle průzkumů bude otázka propojení jedním z hlavních témat voleb.

Financial Times píše, že podobné problémy se týkají i jihu Švédska. Kromě „cenové infekce“ z Dánska, Německa a Británie k tomu přispívá i skutečnost, že Norové i Švédové mají slabé propojení od severu k jihu. Na severu se u nich produkuje většina elektřiny, ale spotřebovává se většinou na jihu. Jenže tam je problém ji – kvůli slabému propojení – dostat. Jde tak o stejný problém, se kterým si dosud nedokázalo poradit Německo po odstavení svých jaderných a části uhelných zdrojů. Většina jeho elektřiny z obnovitelných/občasných zdrojů energie (OZE) vzniká také na severu země, ale největší spotřeba je na jihu, který už nemá dost elektráren. Jenže k posílení vedení sever – jih dosud nedošlo.

Norští kritici současného stavu požadují, aby laciná elektřina z jejich vodních elektráren mířila primárně na domácí trh a teprve po uspokojení jeho potřeb se mohla exportovat. To ovšem způsobuje paniku na kontinentu, kde si již na norskou elektřinu zvykli. „Pro vztahy mezi EU a Norskem je to kritický okamžik. Omezení energetického spojení s Evropou nebude přijato dobře,“citoval Financial Times jednoho z velvyslanců EU v Oslu. Země EU se podle deníku domnívají, že je důležité mít integrovaný trh s elektřinou, a zdůrazňují, že Norsko také dováží energii pomocí propojovacích vedení, když potřebuje.