Doba čtení:1 m, 40 s
Premiér Babiš zřejmě Martu Novákovou nahradí Karlem Havlíčkem. Foto: koláž iUHLI

Podle důvěryhodných zdrojů MF DNES premiér Andrej Babiš vymění ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Nahradit by ji měl místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček.

Havlíček by kromě toho měl zastávat pozici vicepremiéra pro ekonomiku, což bude nově zřízená vládní funkce. Výměna za ministryni by se měla odehrát nejpozději po volbách do Evropského parlamentu, které budou v druhé polovině května.

Čtěte také:
Nováková odvolala ředitele SÚRAO
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Prezident Miloš Zeman naznačil, že by nejspíš neměl problém Havlíčka jmenovat. „Pokládám ho za odborníka,“ řekl pro MF DNES. „Stejně jako současnou ministryni,“ zdůraznil a dodal, že mu stejně premiér zatím nikoho nenavrhl. Personální změny nechtěl komentovat ani Babiš.

Podivné kroky Marty Novákové

Ministryně Nováková se nechvalně proslavila neobratným výrokem o cenách mobilních dat. Zvláštní pachuť však zanechaly i další její kroky. Zatímco si Andrej Babiš před pár týdny potřásal rukou s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, probíral s ním dostavbu jaderné elektrárny, dovoz amerického plynu i silné americké výhrady k projektu Nord Stream 2, ministryně dala rozhovor dezinformačnímu serveru Sputnik a v něm pravila: „Plynovod Nord Stream 2 je pro ČR výhodný.“

Minulý týden navíc vykázala ze schůzky zahraničních investorů zástupce Tchaj-wanu, protože měl s jeho účastí problém čínský velvyslanec. Jedná se o bezprecedentní incident, který kritizuje opozice, na vládě ho chce řešit i ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Podle samotného Havlíčka jeho angažmá na ministerstvu „není v tuto chvíli na stole“. Havlíček uvedl, že se společně s Babišem zaměřuje na aktuální témata. Chystají například zlevnění mobilních dat, připravují rozpočet na vědu a další opatření. „Dotýká se to průřezově ministerstva průmyslu a obchodu i ostatních resortů, což svádí k řadě spekulací,“ konstatoval.

Kromě Marty Novákové má vládu opustit i ministr dopravy Dan Ťok, který však chce odejít dobrovolně.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj