Novinář se podíval na zoubek aktivistce

Mladá švédská aktivistka káže vodu, ale pije víno z plastových lahví. Foto: wikipedia.org Anders Hellberg

Šestnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová je už celebritou. Na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu varovala před globálním oteplováním. Inspirovala školáky, kteří demonstrovali za záchranu klimatu. Ovšem její osobní přístup k ekologii je poněkud podivný.

Doslova na zoubek se jí ve svém komentáři v Reflexu podíval novinář Ivan Brezina. Okomentoval totiž fotku, kterou mladá aktivistka publikovala na svém twitteru. Je na ní její oběd ve vlaku cestou do Davosu. S ekologií nemá nic společného. Plasty všude, kam se podíváš.

Předchozí rozhovory:
Piráti: U plynu je nebezpečí závislosti na Rusku
Pavlas: Od uhlí se nedá odejít překotně

Brezina aktivistčino menu seřadil do vtipného desatera:

  1. Plastová krabička se salátem. Jde o balený výrobek koupený v nadnárodním řetězci 7-Eleven, takže zelenina cestovala bůhvíjak daleko. Krabička je jednorázová, po použití skončí v koši. 2. Lžíce z černého plastu (v krabičce se salátem). 3. Toastový chléb v jednorázovém plastovém sáčku, který po použití skončí v koši. 4. Pomazánka v plastové krabičce. Obal je jednorázový a skončí v koši. Při bližším pohledu si navíc všimneme, že pomazánka je tradiční arabský hummus, vyrobený švédskou firmou Sevan. Suroviny (cizrna, sezamová pasta, olivový olej a citronová šťáva) se ve Švédsku nepěstují a musejí se tam dovážet z Blízkého východu. Hummus koupený ve Švédsku je tedy velmi neekologický. 5. Plastový kelímek na nápoj – skončí v koši. 6. Plastová propiska (u kelímku, je vidět jen její tyrkysová špička). Po vypsání skončí v koši. 7. Plastová lahev s cestovní dezinfekcí na ruce (zcela vlevo). Lahev skončí v koši a samotná dezinfekce je symbolem zbytečnosti, neekologičnosti a plýtvání. Ruce si stačí umýt vodou, dezinfikovat se nemusejí. To ale Greta zřejmě netuší. 8. Dvě plechové lahve na vodu s plastovými uzávěry. 9. Plastová krabička (zcela vpravo, je vidět jen její roh). 10. Banány, které se do Švédska vozí nejblíž ze Španělska, ale většinou spíše z Jižní Ameriky.

„Fotka dokazuje, že Greta pokrytecky káže vodu, ale pije víno. Během jedné jediné snídaně vyprodukovala haldu plastového odpadu. Bezostyšně používá, spotřebovává a konzumuje neekologické věci, při jejichž výrobě, přepravě a likvidaci se uvolňují kvanta skleníkových plynů. Gretina uhlíková stopa je tak obrovská, že pokud by se takto chovali všichni lidé na Zemi, byl by už dávno konec světa,“ nebral si s Greta Thunbergovou servítky Brezina.

Kdyby to podle něj Greta s ochranou klimatu myslela skutečně vážně, nepoužívala by plasty, místo exotických banánů z druhého konce zeměkoule by jedla švédská jablka a místo cesty do Davosu by se tam propojila videokonferencí. Salát by si udělala doma do opakovaně použitelné krabičky a chleba zabalila do opakovaně použitelného látkového sáčku na pečivo.

„To je ale mimo její rozlišovací schopnosti. Zdržovalo by ji to přece od demonstrování. Po nás Greta samozřejmě chce, abychom se k přírodě chovali šetrně. Tedy nepoužívali plasty, jedli lokální biopotraviny, co nejméně cestovali. Prostě absolutní vrchol pokrytectví. Připomíná to manažera Greenpeace Pascala Hustinga, který dvakrát měsíčně létal letadlem mezi Lucemburkem a Amsterdamem (380 kilometrů). A to navzdory kampani Greenpeace proti růstu objemu letecké dopravy, která podle organizace „hatí naši snahu na zastavení nebezpečných klimatických změn“. Ekologičtí aktivisté prostě zásadně chtějí, aby se za ně uskromnili ti druzí,“ uzavřel Brezina.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků