NWR vytěžila a prodala méně uhlí

OKD Důl Paskov

Těžební společnost New World Resources (NWR), která vlastní černouhelnou firmu OKD, vytěžila v první polovině roku 3,612 milionu tun uhlí. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o pětinu méně. Nižší byl také objem prodejů koksovatelného i energetického uhlí. Hospodářské výsledky za první pololetí firma oznámí 20. srpna.

„Zveřejněná čísla o pololetní těžbě a prodeji uhlí NWR v tomto roce zatím nedosahují na plány celoroční těžby, ale nevylučují, že může být splněn plán celoročního prodeje. Přitom lze uvažovat, že do prodejů by patrně vstoupil dovoz kvalitnějšího černého uhlí ze zahraničí (zřejmě ze zámoří), který by současně zlepšoval kvalitu nabízeného uhelného mixu NWR,“ sdělil serveru iUHLI.cz analytik Petr Hlinomaz.

Čtěte také: Miliardář Krúpa chce vydělat na NWR

NWR za první pololetí prodala zhruba dva miliony tun koksovatelného uhlí a objem prodejů se tak snížil meziročně o 18,2 procenta. Vyšší byla ale cena, za kterou se toto uhlí prodávalo. Místo průměrných 87 eur si letos v průměru za tunu účtovala 93 eur.

Klesl rovněž objem prodejů energetického uhlí, od ledna do června firma prodala 1,25 milionu tun. To je meziročně o 15 procent méně. U energetického uhlí klesla i průměrná prodejní cena, a to z loňských 58 eur na letošních 52 eur za tunu.

„Produkce uhlí za prvních šest měsíců roku představuje u NWR obvykle něco mezi 52 až 52,5 procenta celoroční těžby. Bude-li tomu tak i letos, pak uvedená pololetní produkce 3,61 milionu tun uhlí směřuje k celoroční těžbě mezi zhruba 6,88 miliony až 6,95 miliony tun uhlí. To by bylo poměrně znatelně níže proti těžebním cílům společnosti pro rok 2015 uvedeným v rámci zprávy za první čtvrtletí,“ dodal Hlinomaz.

Loni snížila NWR ztrátu o 893 milionů eur na 21 milionů eur (zhruba 576 milionů korun). Tržby klesly asi o 20 procent na 676 milionů eur (zhruba 18,5 miliardy korun). Za klíčovou událost loňského roku vedení NWR označuje kapitálovou restrukturalizaci firmy. Jejím úkolem bylo odvrátit platební neschopnost podniku.

Čtvrtinovým vlastníkem NWR je podnikatel Zdeněk Bakala. Firma se již čtvrtý rok potýká s poklesem cen energetického i koksovatelného uhlí. Navzdory snižování nákladů hospodaří se ztrátou.

Mohlo by vás zajímat:

NWR vydělala přes 700 milionů

Bakala skončí v představenstvu NWR

Bude Polsko šancí pro české horníky?