O prodeji Počerad se rozhodne letos

Elektrárna Počerady leží na Lounsku mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem 5 x 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. Foto: ČEZ

Polostátní firma ČEZ chce ještě letos rozhodnout o prodeji elektrárny v Počeradech. „Jde o rozhodnutí zrušit prodej, protože smlouva je napsaná tak, že už jsme elektrárnu účinně prodali. Máme ovšem jednostranné právo od prodejní smlouvy odstoupit,“ řekl pro E15 generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

O elektrárnu měla již dvakrát zájem Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače, jež do ní dodává uhlí z lomu Vršany. Poprvé ji ČEZ odmítl prodat za 8,5 miliardy korun, po druhé loni přibližně za 10 miliard. Tehdy se prodej nelíbil ministrovi financí Andreji Babišovi, premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a výhrady měl i předseda dozorčí rady Václav Pačes.

Čtěte také:
Hora: Provozovat uhelku není terno
BIS varovala Babiše před Rosatomem

Jestli bude mít Tykačova firma zájem nyní, není jasné. „Růst v Česku pro nás nyní není priorita. Takže Počerady nejsou na pořadu dne, Víte, ona v Sevenu nebyla úplná shoda o tom, zda je potřeba tuhle elektrárnu koupit ani při prvním jednání s ČEZem,“ uvedl před rokem šéf skupiny Sev.en Energy Aůlan Svoboda.

ČEZ se bude podle Beneše rozhodovat podle toho, zda přijde výhodná nabídka. „Zatím jsme s protistranou nejednali. Řekneme si, jak to vidíme my a jak to vidí Vršanská uhelná. Když se na ničem nedohodneme, tak se naplní prodej. To znamená, že v roce 2024, kdy se plánuje ukončení provozu, vybydlenou elektrárnu předáme za dvě miliardy korun. Ale dokud se jedná, tak vše může dopadnout jinak,“ vysvětlil Beneš.

V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná s ČEZ dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let, jejíž součástí byly i dvě opce na prodej elektrárny. První opci mohl ČEZ na základě smlouvy využít už v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem. O druhé opci na prodej k roku 2024 musí ČEZ rozhodnout do konce roku 2019. Pokud by této druhé opce využil, získal by za elektrárnu dvě miliardy korun.

Elektrárna Počerady leží na Lounsku mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem 5 x 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo