O stavbu uhelné elektrárny v Polsku je velký zájem

Elektrárna má být v provozu v roce 2023. Ilustrační foto: wikipedia.org

Nabídku na výstavbu uhelné elektrárny o výkonu 1000 megawattů v polském městě Ostrolenka předložily tři stavební skupiny.

Jsou to čínská China Power Engineering Consulting Group, konsorcium firem GE Power a Alstom Power Systems a skupina tvořená společnostmi Polimex-Mostostal a Rafako. Uvedla to státní energetická společnost Energa, která spolu s firmou Enea bude novou elektrárnu provozovat. Elektrárna má být poslední postavenou uhelnou elektrárnou v Polsku.

Čtěte také:
V Polsku vyplatí kompenzaci za deputátní uhlí
Spojí černé uhlí Čechy a Poláky?

Nejnižší cenu nabízejí Číňané, požadují 4,85 miliardy zlotých (29,7 miliardy Kč). GE a Alstom navrhují cenu 6,23 miliardy zlotých a Polimex-Mostostal a Rafako 9,59 miliardy zlotých. Energa nicméně uvedla, že cena nebude jediným faktorem, který se bude při výběru vítěze zvažovat.
Energa a Enea plánují na výstavbu nové elektrárny na severovýchodě Polska vynaložit 4,8 miliardy PLN a nevyloučily, že se budou snažit přilákat finančního investora a investiční fondy, aby jim pomohly projekt financovat.

Elektrárna má být v provozu v roce 2023. Ministr energetiky letos uvedl, že Ostrolenka bude poslední postavenou elektrárnou na uhlí v Polsku.

Energa se vrátila k projektu elektrárny v Ostrolence v roce 2016 v reakci na širší plán vlády zachovat uhlí dlouhodobě základním energetickým zdrojem. Polsko ale plánuje omezit podíl uhlí ve svém energetickém mixu do roku 2050 na 50 procent ze současných zhruba 80 procent, uvedla agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu