Občané Lipníku odmítli jaderné úložiště

Lidé odmítají umístění úložiště jaderného odpadu ve všech vytipovaných lokalitách. Ilustrační foto: FB platforma proti úložišti

Obyvatelé obce Lipník na Třebíčsku v místním referendu převahou hlasů odmítli geologické práce a jiné kroky, které by mohly vést ke stavbě úložiště radioaktivního odpadu v tomto území. Proti bylo 179 lidí z celkových 186 hlasujících. Pro bylo šest občanů, jeden hlas byl neplatný. Hlasovat přišlo 62 procent voličů.

Byly splněné zákonné podmínky. Referendum je platné, občané nesouhlasí s vybudováním hlubinného úložiště,“ řekl zapisovatel komise pro referendum Pavel Nováček. Výsledek referenda je závazný i pro budoucí zastupitelstva.

Čtěte také:
Jaderná úložiště čelí problémům i ve světě
Stane se jádro tahounem české energetiky?

Lipník je součástí lokality EDU západ, také nazývané Na Skalním, již Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vybrala jako jednu z devíti v ČR, kde by hlubinné úložiště mohlo v budoucnu být. V lokalitě Na Skalním už v referendu úložiště odmítly i Jaroměřice nad Rokytnou.

V Lipníku je 300 voličů. Lidé odpovídali na otázku: „Souhlasíte s geologickými pracemi a jinými kroky směřujícími k vybudování úložiště radioaktivního odpadu v lokalitě, které se dotkne i naší obce?“.

Místní referendum je platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů a výsledek je závazný, pokud se pro něj vyjádří nadpoloviční většina hlasujících a současně alespoň 25 procent oprávněných voličů.

O konání referenda rozhodli zastupitelé Lipníku na zářijovém zasedání. V odůvodnění na webu uvedli, že s úložištěm je spojena řada otázek, které nebyly doposud řádně zodpovězeny. Týkají se podle nich například dopadů na krajinu a podloží, provozování úložiště a jeho celkové bezpečnosti. Termín referenda týden před komunálními a senátními volbami podle starosty Miroslava Svobody (KSČM) zvolila obec s ohledem na své omezené kapacity.

Průzkumná lokalita EDU západ zabírá 27 čtverečních kilometrů. Kromě Lipníka, Jaroměřic nad Rokytnou a jejich částí tam spadají obce Dolní Vilémovice, Myslibořice, Ostašov a Zárubice.

Na Vysočině jsou čtyři z devíti území uvažovaných pro úložiště. SÚRAO má v nejbližších měsících snížit počet lokalit v ČR na čtyři a finální vybrat v roce 2025. Úložiště, v němž mají být v hloubce půl kilometru trvale uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Použité palivo se zatím ukládá do skladů v areálu elektráren.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě