Obce budou opět protestovat proti úložištím

JE-Temelín-II-1024x768_compressed

V Temelíně by měly vyrůst dva nové bloky, zatím se neví, kdo je zaplatí. Foto: ČEZ

Protestní pochody i koncerty se opět chystají pořádat obce, které nesouhlasí s plány na vybudování trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu. Akce se při druhém ročníku Den proti úložišti uskuteční 23. dubna ve všech sedmi vyhlédnutých lokalitách.

Starostové a obyvatelé obcí chtějí upozornit na to, že nesouhlasí s tím, že pod jejich domovy skončí vysoce radioaktivní odpad nebezpečný po tisíce generací, sdělil ČTK Edvard Sequens ze sdružení Calla.

V každé ze sedmi lokalit podle Sequense přizpůsobily obce i spolky podobu protestních akcí místním podmínkám. „Jedno ale mají společné – chtějí upozornit na nepřijatelnost způsobu, jakým je v České republice řešen problém vyhořelého jaderného paliva,“ uvedl.

Čtěte také:
Rakušané jsou proti dostavbě Temelína
Když v Německu zafouká, Česku hrozí blackout

Stěžuje si na to, že chybí legislativa zajišťující lepší postavení obcí a nejsou jasná kritéria, podle kterých se mají vybírat lokality. „Není ani dobře zdůvodněné, zda spěch směřující k jediné variantě: definitivnímu uschování odpadů pod zem, je ta nejlepší bezpečná varianta,“ dodal.

První etapa průzkumů by měla být letos provedena ve všech sedmi lokalitách, v souhrnu jde o práce za 200 milionů korun. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) obyvatele ujišťuje, že geologové budou území jen obcházet a jejich práce bude povrchová, bez vrtů.

Akce se uskuteční tři dny před 30. výročím nejhorší jaderné havárie elektrárny v Černobylu na Ukrajině. Například lokalita Březový potok na Klatovsku pořádá běžeckou a cyklistickou štafetu okolo průzkumného území, koncert a také nechá rozeznít zvony jako varování. Lidé z lokality Čertovka, na rozhraní okresů Louny a Plzeň – sever, chystají pochod a vernisáž. Informace o všech akcích může veřejnost najít na webu na www.nechcemeuloziste.cz.

Na základě geologických průzkumů by měl být počet lokalit zúžen na čtyři; finální lokalitu by SÚRAO mělo vybrat do roku 2025. Správa zastupuje stát, který dává přednost trvalému uložení vyhořelého jaderného paliva. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v Česku vzniknout do roku 2065. Kvůli povolení geologického průzkumu už byly podány i žaloby.

Jaderná úložiště přitom nejsou jediným problémem jádra v Česku. Státní energetická koncepce předpokládá výrazný vzrůst podílu jádra v tuzemském energetickém mixu. Ten je však podmíněn výstavbou nových jaderných bloků v Dukovanech i Temelíně, což bude vyžadovat investici v řádech stovek miliard korun. Zatím ale není vůbec jasné, kdo je zaplatí. I proto vláda odmítla odepsat uhlí z lomu ČSA. Může se totiž ukázat, že bude za pár let v české energetice potřeba.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!
Vyhraje bitvu jádra s uhlím nakonec plyn?

Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody