Doba čtení:2 m, 11 s
K otřesu došlo v dole Budryk v polské obci Ornontowice nedaleko Katowic. Foto: wikipedia.org Fotopolska.eu

Silný otřes země pocítili v pondělí obyvatelé Horního Slezska na jihu Polska, poblíž hranic s Českou republikou. „Třásly se domy, nikdy jsme se tak nebáli,” citovala televize TVN 24 očité svědky. Síla otřesu na dole Budryk ve vsi Ornontowice dosáhla podle úřadů více než čtvrtého stupně Richterovy škály, ale jeho energie se rozptýlila po povrchu a neohrozila doly a horníky.

K otřesu došlo v dole Budryk v Ornontowicích. Otřes byl velice silný. Nikomu se nic nestalo, důl není v ohrožení,” řekla televizi Sylwia Jaroslawská-Sobórová z ústavu hornictví v Katovicích.

Čtěte také:
Polsko připustilo vliv dolu na stav vody
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Nemáme informace o případných zraněných, ani o jakýchkoliv škodách. Osazenstvo dolu bylo evakuováno,” potvrdil Slawomir Starzyński, mluvčí společnosti JSW, které důl patří.

Naposledy muselo být osazenstvo dolu Budryk evakuováno ze stejného důvodu minulý čtvrtek, otřes měl tehdy ale sílu 2,5 stupně. Vyfárat museli i horníci z blízkého dolu Knurów-Szczyglowice. V obou dolech se těží vysoce kvalitní koksovatelné uhlí.

Loni 1. července si životy tří horníků vyžádal silný otřes v černouhelném dole Murcki-Staszic jižně od centra Katovic.

Otřes, který trval asi 15 vteřin, byl podle svědectví na sociálních sítích cítit byl v širokém okolí, v Katovicích i dalších městech a obcích v okolí, jako jsou Tychy, Mikolów, Bieruń a další.

Tak silné zemětřesení jsme tu nezažili za deset let, co tu žijeme. Vyděšení sousedé vyběhli z domů, stejně jako my. Skříně se otvíraly, nádobí řinčelo a rozbíjelo se, u sousedů spadl vánoční stromek,” vylíčila obyvatelka ze vsi Ornontowice.

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním pnutí, které se nahromadí nad důlním dílem. Dochází k tomu vlivem vytěžení uhlí a horniny, kdy se za kombajnem hornina v nadloží nechává samovolně propadat. Mohutné a opakované propady v jednotlivých důlních patrech způsobují také poklesy na povrchu, které dosahují i několika desítek metrů. Propady jsou přitom o to větší, čím mocnější jsou vytěžené důlní prostory. Napětí je cíleně uvolňováno řízenými odstřely v lokalitách, kde se napětí předpokládá, a to v době, kdy ohrožené lokalitě nejsou žádní havíři. I přes všechna preventivní bezpečnostní opatření má hlubinné dobývání uhlí svá rizika a horníci při každém fárání podstupují riziko, že je v dole potká neštěstí. Při náhlém otřesu je může zavalit padající hornina nebo zasáhnout vyvolaná tlaková vlna. Velké nebezpečí skýtají v hornině vytvořené kapsy s důlním plynem, napsal před časem Moravskoslezský deník.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo