Obyvatelé Uhelné chtějí val

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Foto: wikipedia.com

Obyvatelé Uhelné na Liberecku u česko-polské hranice nechtějí koukat do rozšiřujícího se polského dolu Turów. Po vlastníkovi dolu společnosti PGE žádají vybudování zalesněného valu, který by těžební jámu skryl a přispěl ke snížení hlučnosti i případnému šíření prachu z dolu.

Zástupci polské strany na jednání přímo v Uhelné ujistili, že jsou připraveni provést nějaká opatření, vybudování valu ale zatím v projektu neslibují.

Čtěte také:
Polsko připustilo vliv dolu na stav vody
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

My ty vlivy dolu dneska vnímáme, ale jsou závislé na meteorologických vlivech. To znamená, že při severním proudění o dolu víme, jinak je tady klid, pohoda a jsme tady naprosto spokojení. Máme obavu z toho, že když se ten důl rozšíří, tak by mohlo dojít ke zhoršení situace,” řekl Daniel Gabryš z Osadního výboru Uhelná. Problém je podle něj nejen hluk, ale i vizuální. Dnes důl téměř nevidí, protože ho skrývá les. „Tato přirozená bariéra ale s postupující těžbou zmizí a my nechceme nic jiného, než aby se ten les posunul,” doplnil jeho kolega Milan Starec.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku je nejblíže právě Uhelná, ale také Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Tamní obyvatelé se obávají nejen hluku z dolu, ale také zvýšené prašnosti a ztráty vody.

Zástupci PGE se mohli přímo v Uhelné přesvědčit o tom, jak vidí důl a elektrárnu obyvatelé z druhé strany hranice, a že přímo z Uhelné bude do dolu vidět. „Jsem rád, že tu zazněl slib, že elektrárna zpracuje varianty, jak nějakou výsadbou zeleně a valem ten výhled odclonit a podle mého názoru to také zmenší dopady, které zatím investor zpochybňuje, to znamená hluk a vliv prašnosti na české území,” řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Na jednání ve Vratislavi minulý týden se podle hejtmana česká a polská strana dohodly, že si budou poskytovat data. „Polská strana by měla na hraně dolu pod Uhelnou vybudovat měřicí stanici na kontinuální měření hluku a česká strana se zavázala, že vybuduje na začátku Uhelné měřicí stanici na emise. Pokud se ukáže, že proti předpokladům investora budou překračovány limity, tak opakovaně od investora zaznívá, že případné dopady na české území bude kompenzovat. Bez toho monitoringu bychom to ale prokazovali těžko,” dodal Půta. Domluvené je podle něj i rozšíření monitoringu spodní vody.

Mohlo by vás zajímat:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Parkovací asistent bude i pro důlní obry