Doba čtení:1 m, 19 s
Důl Turów se po rozšíření má přiblížit těsně k české hranici. Foto: wikipedia.com

Polská strana vůbec poprvé připustila, že rozšiřování dolu Turów může mít negativní důsledky pro podzemní a povrchové vody v severních Čechách. Jestliže to prokáže i odborná studia, jsou Poláci připraveni k finančním a technickým kompenzacím.

„Polská strana možnost ovlivnění přiznala historicky vůbec poprvé. Svědčí to o tlaku, který se nám v souvislosti s rozšiřováním dolu podařilo vyvinout,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec. V souvislosti se ztrátou podzemní vody je nejohroženější část Hrádku nad Nisou-Uhelná. Čeští geologové se obávají až osmdesátimetrového prohloubení dolu pod úroveň hladiny moře.

Čtěte také:
V USA se zaměřili na opuštěné doly
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě

K poklesu hladiny podzemní vody však na českém území došlo už v 80. letech. Momentálně se snaží ministerstvo životního prostředí sesbírat co nejvíce podkladů, aby mělo pevné argumenty pro jednání s polskou stranou.

Ministerstvo dá na monitoring stavu podzemních vod, které mají být sledovány do roku 2020, 30 milionů korun. Dnes se důl nachází kilometr od česko-polské hranice. Po rozšíření to má být jen 300 metrů a těžba má postupně pokračovat až do osmdesátimetrové hloubky pod úroveň hladiny moře, což by znamenalo pokles hladiny podzemní vody. S rozšiřováním dolu se však podle starosty Frýdlantu Dana Ramzera fakticky začalo a starostové z Frýdlantska shodně uvedli, že kvůli těžbě uhlí mizí voda už nyní.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa