Doba čtení:2 m, 6 s
Česko nemusí následovat příklad Německa a odstavit své uhelné elektrárny. Zatím. Foto: ČEZ

Němci končí s uhlím, co na to Češi? I tak by se dal charakterizovat nový seriál, s nímž se od zítřka budou setkávat čtenáři portálu iUHLI.cz.  Jak německý odklon od uhlí ovlivní Česko, co si o odchodu od uhlí myslí energetici, odborníci a politici? To vše zmapuje série rozhovorů, které budou v následujících dnech a týdnech publikovány na iUHLI.cz a shromažďovány v rubrice Speciály pod odkazem Německá uhelná komise.

Cena elektřiny v Německu i jeho okolí bude stoupat, na tom se v reakci na rozhodnutí takzvané uhelné komise shodují všichni oslovení lidé z energetické branže i řada politiků. Rostoucí cena elektřiny se projeví nejen v bilanci domácností, ale i v konkurenceschopnosti firem. „Poradenská společnost Aurora spočítala v lednu 2019 pro německé hospodářské svazy, že politicky urychlený odchod od výroby elektřiny z uhlí si vyžádá do roku 2030 významné dodatečné náklady ve výši minimálně 14 až 54 miliard eur,“ připomíná například předseda Svazu německého hnědouhelného průmyslu DEBRIV Thorsten Diercks. „Očekávané vícenáklady vyplývají z růstu cen elektřiny, které by zasáhly jak podniky, tak domácnosti. Enormní rozsah dopadů na cenu elektřiny vyplývá především z nejistého vývoje cen zdrojů energie,“ vysvětluje Diercks (Exkluzivní rozhovor iUHLI.cz s předsedou DEBRIV zahajuje sérii rozhovorů a můžete si jej přečíst už zítra). Růst cen v Německu bude tlačit vzhůru i ceny v sousedních zemích, včetně České republiky.

Čtěte také:
Německo určuje energetickou politiku EU
Německo skončí s uhlím do roku 2038

Nejsilnější evropská ekonomika a zároveň nejlidnatější země EU ale zároveň nebude energeticky nezávislá a možná ani soběstačná. I na to upozorňuje většina dotázaných. Že navíc sázka na energetický mix obnovitelné zdroje – plyn není úplně bezpečná, ukazují aktuálně zprávy americké Pensylvánie. V době největších mrazů nesměli lidé topit a používat teplou vodu (článek česky zde).

V seriálu o dopadech německého rozhodnutí opustit uhlí dostane postupně prostor řada českých energetiků i politiků. Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, šéf energetické skupiny SEV.en Luboš Pavlas, nebo Lukáš Černohorský za Pirátskou stranu. Prostor dostanou i představitelé profesních svazů či uhelných odborářů a samozřejmě poslanci z hospodářského výboru a z výboru pro životní prostředí.

Následující rozhovor s ministryní MPO Martou Novákovou uvedeme v pondělí 11.2.2019. Všechny články ze speciálu Německá uhelná komise najdete zde.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků