Odborář: Ať si Buřt otevře obálku

Demonstrace horníků před budovou MPO v lednu 2015. Hornický odborář Jaromír Franta (vpravo).

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dal odkladem rozhodnutí o těžbě uhlí za limity na lomu ČSA až na rok 2020 jasně najevo, že Česko v brzké době čeká v energetice mnoho kritických okamžiků. Serveru iUHLI.cz to řekl místopředseda Odborového svazu pracovníků v hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta.

Podle odboráře dnešní rozhodnutí nutí Mládka nechat si uhlí na lomu ČSA přístupné. Franta dodal, že pro zaměstnance lomu ČSA je to pozitivní informace a pro občany Horního Jiřetína jasný signál, že uhlí pod jejich obcí je pro stát energetickou pojistkou a je otázka času, kdy se bude využívat. „Pak je otázka zda by starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (SZ) neměl otevřít obálku s nabídkou těžební společnosti na vypořádaní střetu zájmů,“ dodal Franta.

Čtěte: Bílina letos, o lomu ČSA až v roce 2020

Buřt: Od těžařů dostáváme slušnou částku

Mládkovo rozhodnutí o prolomení limitů na lomu Bílina a odložení rozhodnutí na ČSA nepotěšilo ekology. „Ministr Mládek si asi otevřel staré noviny. Argumentace severočeské uhlí nebo nové reaktory je retro návrat do 90.let. Bohužel přes svou vylhanost byla úspěšná a tak máme nový Temelín, vysoké emise skleníkových plynů, škody na životním prostředí a exportujeme ještě více elektřiny, než nám Temelín vyrobí,“ míní Edvard Sequens z organizace Calla.

Podle Mládka bude totiž v rozhodnutí hrát roli prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) podle jeho informací není připraven prodloužit fungování jaderných bloků v Dukovanech o dvacet, ale jen o deset let.

Mohlo by vás zajímat: Těžaři reagují na Mládkovy plány

Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost poznamenal, že česká energetika se pohodlně obejde bez rozšiřování povrchových dolů na uhlí nebo dalších jaderných reaktorů. „Na místo drahých řešení můžeme využít dostupný potenciál energetických úspor nebo stále levnějších obnovitelných zdrojů. Výstavba šetrných budov či místních obnovitelných zdrojů může zaměstnat desítky tisíc lidí a zvýšit energetickou soběstačnost Česka,“ míní Sedlák.