Odboráři žádají povolení skládky uhlí

ArcelloMittal potřebuje stálý přísun koksovatelného uhlí. FOTO: ArcelorMittal

Firma ArcelorMittal kvůli protestům občanů neuspěla se žádostí o povolení stavby skládky pro 200 tisíc tun uhlí ve svém areálu. Do sporu se však vložili odboráři.

Předáci odborů zastupující sedm tisíc zaměstnanců huti i dceřiných firem napsali hejtmanovi, že se jim nesouhlasné stanovisko kraje nelíbí. Ohradili se proti zpochybňování závěrů dokumentace EIA posuzující vliv na životní prostředí v okolí skládky, které podle nich splňují zákonné požadavky. Upozornili, že jiná firma získala povolení ke zřízení podobné skládky. A uvedli, že postup krajského úřadu považují za nezodpovědný i protiprávní. Domnívají se, že důvodem pro zamítnutí skládky nebyla obava o životní prostředí. Pohrozili i protestními akcemi.

Čtěte také:
ArcelorMittal chce otevřít skládku uhlí
Norsko zavádí daň za Teslu

Bojíme se, že bez plynulé dodávky uhlí nepojede výroba a majitel huť zavře,“ vysvětlil postoj odborů pro server idnes.cz předák Roman Bečica.

Kopii dopisu dostal i primátor Ostravy a jeho náměstkyně pro životní prostředí. Protože nejsou hlavními adresáty, nebudou reagovat. „Huť má ale možnost skládkovat uhlí jinde,“ řekl primátor Tomáš Macura.

Hejtman Ivo Vondrák už odborům odpověděl. „Není v pravomoci politického vedení kraje ovlivňovat práci úředníků, kteří vykonávají přenesenou působnost státu,“ říká. V dopise odborům hejtman připomněl, že k projektu skládky mohl kdokoli z veřejnosti vznést připomínky, čímž by mělo být zajištěno objektivní posouzení problému.

„Proces EIA vede krajský úřad, postoj krajské samosprávy nemá žádný vliv. Stanovisko je závazné, nelze se proti němu odvolat. Ale firma může podat záměr znovu s jiným návrhem řešení,“ uvedl Vondrák.

Obavy o pracovní místa

Jak zareagují odbory, zatím není jasné. Vedení huti dosud s reakcí na zamítavé stanovisko ke zřízení skládky vyčkávalo. Nyní ale mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková uvedla, že o povolení skládky budou usilovat dál. A potvrdila také, že obavy odborářů o práci jsou reálné.

„Kvůli situaci v OKD jsme nuceni dovážet stále více uhlí ze zámoří. Musíme být připraveni na delší dodací lhůty i výpadky v dodávkách. Sklad uhlí je tedy pro zachování výroby huti nutností,“ řekla mluvčí.

Podotkla, že když huť nebude mít stabilní přísun koksovatelného uhlí a nebude plynule vyrábět koks, dojde k nevratnému poškození koksárenských baterií a zastavení všech válcoven, pecí i dalších výrobních zařízení, která využívají jako palivo koksárenský plyn.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu