Doba čtení:2 m, 12 s
Důl Paskov. Foto: NWR
Důl Paskov. Foto: NWR

Vedení OKD prostřednictvím ředitele společnosti Dalea Ekmarka na jednání karvinských zastupitelů oznámilo, že do roku 2018 hodlá zredukovat počet horníků z přibližně deseti tisíc na polovinu. Uzavřeny by měly být doly Paskov, Lazy a Darkov.

Média o tom informoval mluvčí společnosti Ivo Čelechovský s tím, že pro propuštěné zaměstnance mají OKD připraven sociální program „Nová šichta“. Ten by jim měl pomoci s hledáním nového zaměstnání nebo s rozjezdem vlastního podnikání. Je otázkou, jak se region severní Moravy bude umět v tak krátkém časovém horizontu vyrovnat s takovým počtem nezaměstnaných horníků.

Čtěte také:
Sliby, byty a letadla Zdeňka Bakaly
Odboráři navrhují zabavení původního majetku OKD
Bakala: Žralok pravdy a lásky

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) pro server iDNES uvedl, že informací se bude na nejbližším zasedání zabývat vláda. „Jakkoliv je úterní oznámení nepříjemné, jde o jasné slovo společnosti, které je lepší než nejistota. Je to samozřejmě silný impuls, abychom spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí aktivně přispěli k maximálnímu zmírnění sociálních následků,“ řekl Mládek.

Představitelé Moravskoslezského kraje i odbory trvají na tom, že útlum dolů by měl být postupný. Zástupci krajské tripartity již minulý týden vyzvali, aby se v OKD těžilo co nejdéle, i za cenu toho, že stát ponese určité výdaje.

Útlum musí být postupný, nikoli skokový. Region se na to musí připravit,“ řekl v úterý karvinský primátor Tomáš Hanzel. Masivní propouštění podle něj nelze zahájit letos ani příští rok, OKD by měly těžit do let 2020 až 2023.

Dlouhodobý technický výhled podle Ekmarka naznačuje, že budoucí OKD se pravděpodobně bude skládat z Důlního závodu 1 (lokalita ČSA – bývalý Důl Karviná) a Důlního závodu 2 (Důl ČSM). „Nedávno jsme obdrželi i souhlasné stanovisko k EIA. Pro naši budoucnost bude naprosto nezbytné, abychom zajistili povolení těžby pro rozšíření činnosti na Karvinsku,“ uvedl Ekmark.

Podle odborářů jsou Ekmarkova slova pouze politickým tlakem. „Je to z mého pohledu opět nesmysl. Jde pouze o politický boj a boj o peníze,“ uvedl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těží jej v hlubinných dolech v ostravsko-karvinském revíru v jižní části Hornoslezské uhelné pánve. V OKD a dodavatelských firmách podniku nyní pracuje víc než 13 tisíc lidí.

Mateřská NWR se dlouhodobě potýká s klesající cenou uhlí. Její představenstvo loni opustil miliardář Zdeněk Bakala. Nadále mu ale patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která podle webu společnosti stále 50,5 procenta akcií NWR vlastní.

Mohlo by vás zajímat:
Propuštěné horníky musí zvládnout pracák
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa