OKD došly peníze, manažeři naštvali Mládka

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Foto: MPO

Ministr Mládek se údajně velmi rozčílil kvůli zkresleným informacím, které předkládali manažeři OKD. Foto: MPO

Černouhelné OKD došly peníze. Minulý týden byli zástupci firmy u ministra průmyslu a obchodu (MPO) Jana Mládka žádat o finanční injekci od státu.

Pan ministr nebude jednání komentovat,“ řekl Hospodářským novinám šéf komunikace MPO Roman Prorok. Podle dostupných informací byla schůzka velmi vyhrocená, protože manažeři měli až doposud předkládat vládě zkreslené informace.

Vedení OKD má ještě tento týden poslat dopis ministru financí Andreji Babišovi, kde ho bude o situaci informovat. Potom teprve začnou jednání o případné státní podpoře. Babiš před dvěma týdny poslal Mládkovi dopis, kde ho kritizuje za návrhy poskytnout OKD v insolvenci miliardovou půjčku na provozní financování. Nelíbí se mu ani, že Mládek veřejně připustil možnost, že se státu peníze nemusí vrátit.

Čtěte také:
Bakala nenechal v OKD peníze na rekultivace
Zeman: Nejlepší by bylo OKD znárodnit

O větší zapojení státu do řešení situace kolem dolů se Mládek dlouhodobě snaží. Potřebuje k tomu ale podporu ministra financí, který připouští pomoc, jen když bude horníkům třeba doplatit mzdy. Na potenciálně nezbytné investice do budoucí těžby odmítá dát peníze.

Podle mluvčího OKD Ivo Čelechovského prý vedení společnosti nikdy netvrdilo, že má dostatek peněz na krytí dlužných částek, které prý vznikly převážně z minulých dlouhodobých finančních závazků.

Nalezení finančního partnera anebo finanční podpora ze strany státu jsou pro OKD důležitými předpoklady pro řádné fungování jak v rámci insolvence, tak pro dosažení co nejvyšší míry úspěšnosti reorganizačního procesu. Bez nich nebude možné OKD dále provozovat,“ řekl Čelechovský.

OKD je od května v úpadku. Dluží přes 17 miliard korun, jeho majetek dosahuje necelých sedm miliard. Insolvenční správce Lee Louda svolal na 10. srpna výbor věřitelů, který rozhodne o případné reorganizaci či konkurzu.

Tykačova nabídka prý zřejmě vyslyšena nebude
O záchranu firmy se snaží i její odbory, které se domluvily na spolupráci s miliardářem Pavlem Tykačem. Ten stojí za skupinou Czech Coal, jež v severních Čechách těží hnědé uhlí.

Tykač nabídl obchod konsorciu tří britských investičních fondů Ad Hoc Group (AHG), které letos v únoru získalo společnost New World Recources. Ta byla do vyhlášení insolvence většinovým vlastníkem OKD. Zároveň je i největším věřitelem firmy, neboť vlastní pohledávky za 13 miliard korun. Tykač nabídl AHG, že tyto pohledávky koupí a zaujme místo největšího věřitele. Podle informací HN jednání stále probíhají, ale vše spěje k tomu, že k prodeji nedojde. Zástupce AHG Roman Pařík ani Tykačův tiskový mluvčí Jan Chudomel nechtěli aktuální stav jednání komentovat.

Hlavním zájmem odborářů je zachovat provoz OKD, kde pracuje téměř 10 tisíc horníků. „Je důležité, aby stát řekl, jaké chce mít vztahy s vlastníky, a bylo jasné, kde dojde k útlumu a kde bude pokračovat těžba,“ řekl předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík.

Nervózní ze situace je přes šest set dodavatelských firem. Hlavně menší podniky mají díky nezaplaceným pohledávkám za první čtvrtletí problémy s hotovostí. „Pro některé z nich může být tento stav likvidační,“ varuje vládní zmocněnec pro Moravskoslezský kraj Jiří Cienciala. Podle něj je okamžitě ohroženo až šest tisíc pracovních míst u dodavatelských firem.

Mohlo by vás zajímat:
Třiadevadesátitunový unikátní drobeček
Běloruský gigant BelAZ 75710
„Big Muskie“ – největší chodící bagr