V průběhu února by měla česká vláda rozhodovat o tom doporučení Uhelné komise. Čili o tom, kdy v Česku skončí výroba elektřiny z uhlí. Ekologistická lobby ministrům však stále vnucuje svůj termín.
Uhelná komise doporučila jako termín pro ukončení výroby elektřiny z uhlí vládě rok 2038. S tím, že je nezbytné vybudovat dostatečné náhradní zdroje, včetně minimálně jádra v Dukovanech. Tyhle závěry odpovědná veřejnost vnímala jako malé vítězství rozumu v záplavě ekologistické propagandy a lží. Bohužel, je to přesné označení: malé vítězství. Protože zelená mašinérie jede dál. A vnucuje pro konec uhlí rok 2033. Bez ohledu na reálné možnosti i naprostou bezvýznamnost takového kroku pro světovou produkci CO2. A také bez ohledu na to, že elektrárny také dodávají teplo domácnostem, které bude potřeba nahradit. Méně ekologickými domovními, nebo blokovými zdroji na plyn?
Čtěte také:
Rakousko vetovalo dotace na vodík z jádra
Energeticky nesoběstačná země blokuje rozvoj vodíku
Podle šeptandy mezi lidmi, kteří se pohybují v energetice, se proslýchá, že mezi ministry české vlády zelení popírači fyzikálních zákonů našli uši, které jim naslouchají. Ne jedny. Snad jen dvoje. Že ani jedny uši nepatří ministrovi, který by se kdy o energetiku zajímal, to bohužel při hlasování vlády nehraje roli. Hlas jako hlas.
Nezbývá tedy než připomenout, že závazek ukončit přestat používat uhlí o pět let dřív, než může být dokončena stavba zdroje v Dukovanech, je přímým ohrožením zásobování České republiky elektřinou. Rozšíření Dukovan přitom není náhradou za uhlí. Představuje jen zmírnění problému s nedostatkem vlastních zdrojů. Ovšem bez nového jaderného zdroje propukne problém s nedostatkem vlastní elektřiny v plné síle.
Přestavba uhelných elektráren na plyn, nebo výstavba nových plynových zdrojů z pohledu emisí oxidu uhličitého totiž neřeší nic. Neboť se zdá čím dál jasnější, že celkové emise plynu včetně těžby a dopravy jsou v podstatě stejné, jako ty z uhlí. Čili pokud uhlí nahradíme za několik desítek miliard korun plynovými zdroji, emisní stopu České republiky nezmenšíme. A za dalších pár let je stejně budeme muset odstavit, protože nás k tomu donutí EU. Pokud tedy nepochopíme, že ekonomicky bezpečnější je z ideologií zblázněné EU vystoupit.
Pro úplnost ještě zbývá dodat, že údajně ekologické pálení biomasy je bohapusté zvěrstvo, slunce u nás v zimě svítí málo a vítr rychlostí potřebnou pro větrné elektrárny vane jen na pětině území. Možnost stavby přečerpávacích elektráren je v tuzemsku omezená a bateriové systémy jsou v plenkách. Fosilní zdroje tedy v současné éře neumíme rychle a hlavně bezpečně úplně nahradit, byť by to prakticky nikomu nevadilo. To všechno jsou běžně dostupné informace. Část lidí je však odmítá vidět. Možná mezi tyhle lidi patří i někteří ministři.
Jestli chce předseda vlády Andrej Babiš udělat něco opravdu státnického, měl by se postarat, aby vláda svým hlasováním neuvrhla Česko o desítky let zpět. Do doby vyhlašování regulačních stupňů pro odběr elektřiny, případně rovnou do doby zimy a tmy. Protože řeči o tom, že můžeme bez problémů dovážet elektřinu ze zahraničí, přestanou platit nejpozději v roce 2040. Bez dostatku vlastních zdrojů elektřiny nemůže do budoucna Česko fungovat. A z větru a slunce se jí v naší zemi vyrobit dost nedá. Na tom nic nezmění ani Greta Thunbergová, o Greenpeace a Evropském parlamentu nemluvě.