Otřes v polském dole zabil 3 horníky

Neštěstí se stalo v dole Murcki-Staszic, který se nachází jižně od centra polského města Katovice. Foto: pixabay.com

Tři horníci zahynuli včera po silném otřesu v černouhelném dole v Katovicích na jihu Polska. Šest dalších horníků utrpělo zranění a je v nemocnici. Od počátku tohoto roku jde co do počtu obětí o nejtragičtější důlní neštěstí v Polsku.

Neštěstí se stalo v dole Murcki-Staszic, který se nachází jižně od centra Katovic, zhruba 50 kilometrů severovýchodně od hranic s Českem. Otřes o síle 2,66 stupně postihl podle mluvčího PGG Tomasze Glogowského důl ve 14:12 SELČ. Podle agentury PAP jej bylo cítit i na povrchu. Pod zemí v tu dobu na ražbě štoly pracovalo devět lidí.

Čtěte také:
Polsko bude těžit více uhlí
Polsko vyzvalo Brusel k intervenci kvůli povolenkám

Dva horníci zahynuli přímo v dole, třetího v bezvědomí vynesli na povrch, později ale svým zraněním podlehl. Tři z šesti zraněných se dostali podle serveru listu GazetaWyborcza na povrch sami, tři další muže museli vynést záchranáři. Viceprezident PGG Piotr Bojarski uvedl, že zranění jsou v dobrém stavu.

Polský premiér Mateusz Morawiecki se podle šéfa jeho úřadu rozhodl přiznat vdovám a sirotkům po třech hornících, kteří dnes v dole zahynuli, zvláštní rentu. Do Katovic zamířil ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski.

Tragédie v katovickém dole Murcki-Staszic je co do počtu obětí letos největším důlním neštěstím v Polsku. Celkem od počátku tohoto roku zahynulo v polském těžařském průmyslu již 16 lidí, z toho 12 v černouhelných dolech.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj