
Město Pardubice se neodvolá proti emisní výjimce, kterou nedávno dostala chvaletická elektrárna. Z devíti radních hlasovali pro odvolání čtyři členové rady, potřebných hlasů by bylo šest. Po roce 2021 tak elektrárna může kvůli výjimce vypouštět emise rtuti a oxidů dusíku nad limit.
Pardubický kraj vyhověl žádosti elektrárny Chvaletice o výjimku na evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku, které začnou platit v létě 2021. Ekologické organizace oznámily, že odvolají k ministerstvu životního prostředí. Pardubice se podle dnešního rozhodnutí rady k nim nepřidají.
Čtěte také:
Chvaletická elektrárna dostala emisní výjimku
Modernizace Chvaletic nemá negativní vliv na okolí
Radní před dnešním jednáním obdrželi výzvu od opozice, aby se Pardubice odvolaly. Primátor Martin Charvát (ANO) se zdržel hlasování. Negativní stanovisko vůči žádosti elektrárny již vyjádřili městští zastupitelé, což by podle něj mělo stačit. Krajské rozhodnutí má 37 stran, řekl primátor.
„V tuto chvíli jsem se hlasování zdržel, protože neumím posoudit, jestli rozhodovací orgán něco přehlédl. Jsem přesvědčen, že se se všemi připomínkami vypořádá odvolací orgán, kterým je ministerstvo životního prostředí,“ řekl Charvát.
V roce 2021 se změní povolené emisní limity. Společnost Sev.en EC, která elektrárnu provozuje, chce od té doby vypouštět ročně 303 kilogramů rtuti a 337 tun oxidů dusíku nad limit. Žádá o to proto, že by musela investovat 1,4 miliardy korun, aby docílila nově požadovaných limitů.
Proti výjimce i obecně proti energiím z fosilních zdrojů před chvaletickou elektrárnou protestovali ekologičtí aktivisté. Od pátku do neděle symbolicky blokovali vjezdy do elektrárny. Na stanovištích se vystřídalo asi 250 lidí.
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 MW, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.
Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte