Parlament se může vysvědčením chlubit

Je velkou otázkou, zda by bez poslanců ODS české zastupitelské sbory dokázaly vystoupit pro Green Dealu. Foto: pixabay.com

Vládu jsme za činnost v oblasti energetiky mohli chválit jen částečně. Sněmovna si však zvládla vysloužit pěknou jedničku. Stejnou známku zaslouží i Senát.

Z českých volených zástupců se nejvýrazněji v otázce budoucnosti energetiky, potažmo celého hospodářství v závislosti na snaze Bruselu omezit a zlikvidovat lidskou produkci CO2, projevují poslanci ODS. Jan Zahradník a Jan Skopeček ve Výboru pro evropské záležitosti, jehož usnesení se berou jako usnesení celé sněmovny, prosadili usnesení, které se ostře vymezuje proti Green Dealu (GD), který chce Unie vnutit svým členům. Dokument požaduje, aby česká vláda prosazovala změnu tohoto záměru, případně jej celý odmítla (zde). Vláda pro jeho naplnění zatím sice nic neudělala, ale karty už jsou rozdané.

Čtěte také:
Emisní povolenky nás mohou dostat do kolen
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Dokument přijatý výborem je o to cennější, že uvádí konkrétní neideologické důvody, proč je nezbytné GD v současné extrémní podobě odmítnout. Navíc z vystupování poslanců Hospodářského výboru k této a související problematice je zřejmé, že k nim přistupují uvážlivě a na základě faktů, včetně ekonomických a bezpečnostních. To už třeba ve Výboru pro životní prostředí úplně neplatí, tam je již ochota naslouchat zelené ideologii vyšší. Ale jako celek i tento výbor přistupuje k agendě související s energetikou a energetickou bezpečností uvážlivě a neideologicky. Což jsou příznivé zprávy. Jedině český parlament je totiž schopen zastavit zelené šílení z Bruselu a postavit proti němu skutečnou ekologii a současně ochránit i životní úroveň.

Snažil se i Senát

Senát se zaměřil na jeden z problémů tažení proti CO2, kterým je vytápění domácností. „Senát žádá vládu, aby neprodleně zahájila jednání s Evropskou Komisí, aby součástí nových regulací byla účinná opatření zajišťující konkurenceschopnost podniků EU vůči třetím zemím s volnější environmentální legislativou a opatření na zmírnění ekonomických dopadů revize obchodování s emisemi (EU ETS) na teplárenství, na které je v ČR připojeno 3,5 milionu obyvatel,“ uvádí se v jeho usnesení. Jeho autorem je senátor Zdeněk Nytra (ODS). Tento požadavek je sice užší a mírnější, než požadavek poslanců, ale v každém případě se staví proti bezbřehé a bezhlavé aktivitě Bruselu (usnesení zde, zpráva iUHLI zde).

Jestliže parlament letos na jaře opustily uvedené jednoznačné dokumenty, v českých europoslaneckých lavicích je klid a mír. Bohužel asi jedinou výjimkou, o které je slyšet, je v tomto případě Alexandr Vondra (ODS). S europoslance jsme na toto téma přinesli rozhovory zde a zde. Tváří v tvář Green Dealu však bez aktivity ostatních mnoho nezmůže. A tu se zdá, že mu zatím jeho čeští kolegové s podobným názorem příliš neposkytují. Omezit se na hlasování proti, nebo zdržel se, však proti zelenému aparátu nestačí.

Takže sněmovna i senát za jedna, europoslanci – s výjimkou Vondry – určitě čtyřka. Stihnout s kolegy řádnou pedagogickou konferenci, byla by známka nakonec možná ještě horší.