Doba čtení:1 m, 22 s
Návrh na odložení Zeleného údělu kvůli pandemii koronaviru se rozhodl podat český europoslanec Alexandr Vondra. Foto: Facebook Alexandr Vondra

Europoslanci budou „uhlíkovou neutralitu“ chtít protlačit navzdory následkům pandemie koronaviru.

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) přiblížil pro portál Expres.cz (zde, čas 20:05) náladu ve Výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu. Pokud někdo očekával, že poslanci chystající se na „klimatickou legislativu“ budou brát ohled na ekonomické škody, jež způsobí probíhající pandemie koronaviru, zřejmě se zmýlil. Vondrovo pozorování je jednoznačné.

Čtěte také:
Vondra: Klimatická hysterie nás ohrožuje
Větrníky mají smysl na pětině území

„Všichni od středu doleva, jeden po druhém, říkají, že z klimatické politiky nesmíme ani o píď couvnout,“ komentoval vystoupení většiny europoslanců. To nasvědčuje tomu, že se žádná změna v přístupu nekoná. A to ani navzdory tomu, že nikdo zatím netuší, jaká bude celková ztráta za pandemii, ani kdy skončí.

„Jeden příčetný kolega říká, že je pod tlakem ostatních, abychom teď neřešili Green Deal. Důležité je teď zdraví lidí a ekonomika,“ to je na druhou stranu věta, která naznačuje, že i někteří zastánci Zelené dohody a „uhlíkové neutrality“ by mohli změnit názor. Pro takovou možnost bude zřejmě důležité, jak velký tlak budou na své poslance vyvíjet domovské státy a jejich ekonomická situace.

Svým dílem k tomu chce přispět i sám Alexandr Vondra. „Sedám a dávám dohromady formální návrh na odložení zeleného balíku. Nebudou na něj ani peníze, ani energie, ani podpora mezi lidmi. Uvidíme, jak to dopadne,“ napsal europoslanec.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě