Doba čtení:1 m, 33 s
Petr Paukner je se svou firmou Carbounion Bohemia největším českým obchodníkem s uhlím. Je považován za jednoho z českých miliardářů. Foto: Carbounion Bohemia

Miliardář Petr Paukner je známý coby úspěšný obchodník z uhlím. Nyní ale chystá uhelný exit a začíná podnikat v oblasti výstavby rozvodných sítí a obchodovat s dřevní štěpkou.

Podle serveru Hrot.cz se Paukner na konec uhlí připravuje již pět let. „I z toho důvodu jsem třeba udělal společnou firmu s německým E.ON – Union Grid, která se specializuje na montáže energetických rozvodných sítí“, řekl Paukner.

Čtěte také:
Co už nemá využití, prodává OKD nejen do šrotu
Seismická aktivita v revíru OKD

Dalším plánem dosavadního obchodníka s uhlím je byznys s dřevní štěpkou. „Na trhu se teprve začínám orientovat. V obchodu se štěpkou máte nějaké předpoklady a brzdy. Předpoklady jsou, že znám detailně síť odběratelů, protože teď ode mne berou uhlí a přecházejí na štěpku. Nevýhoda ve srovnání s uhlím je, že velcí majitelé lesů nemají většinou vlastní zpracovatelské kapacity. Takže máte iks velkých či menších firem, které zpracovávají stromy a vyrábějí štěpku,“ tvrdí Paukner.

Dle informací týdeníku Hrot Paukner zvažuje konsolidaci firem, které v lesích těží dřevo a vyrábějí štěpku. Ten ale tyto informace odmítl komentovat.

Paukner je se svou firmou Carbounion Bohemia největším českým obchodníkem s uhlím. Je považován za jednoho z českých miliardářů, Forbes mu připisuje majetek 4 miliardy korun.

Začínal s komoditními obchody ještě v socialistickém podniku zahraničního obchodu Metalimex, v jehož managementu zůstal i po privatizaci, nakonec se ale s majitelem Metalimexu Petrem Otavou (jedním z pozdějších privatizátorů OKD) rozešel a začal budovat vlastní firmu.

Postupně získal ve svém oboru čelné místo a trvale posiluje. Před třemi lety Paukner k uhelným obchodům přidal dopravu, založil firmu Carbosped. Od roku 2013 je majoritním vlastníkem fotbalového klubu Dukla Praha, kterému fandil už jako malý kluk.