Paukner s Otavou chtějí znovu ovládnout OKD

Petr Paukner. Foto: Carbounion Bohemia

Podle Pauknera je být blízko OKD klíčové pro budoucnost. Foto: Carbounion Bohemia

Podepište a dostanete na svoji záchranu 1,5 miliardy korun. Takovou nabídku poslali před několika týdny do OKD miliardář Petr Paukner se svým byznysovým partnerem Petrem Otavou mladším.

O co přesně jde? Podnikatelé nabízejí OKD tzv. komoditní financování. Jinak řečeno, že převezmou od těžební firmy její obchod s uhlím, komoditu prodají, odečtou si od tržeb předem stanovenou marži a zbytek financí pošlou na účet OKD. „Smlouvy jsou připravené, prokonzultovali jsme je s insolvenčním správcem OKD, právníky ministerstva financí, čeká se jen na jejich podpis,“ potvrdil informaci týdeníku Euro Paukner. A jak k tomu dodává jeden z odborníků, který se na trhu s uhlím pohybuje již několik let: „Nemohli zvolit lepší načasování.

Čtěte také:
Paukner pomohl Babišovi. Opravdu zdarma?
Babišovi radím. Nebudu říkat v čem.

OKD je v insolvenci, o schopnostech jeho nového managementu kolují na trhu hrůzo strašné historky, na firemních účtech je stěží na výplaty a úhradu nejnutnějších závazků a do toho všeho potřebuje OKD nutně zavřít svůj Důl Paskov. Jenže na to, aby byl zavřen, nemají těžaři dost financí, potřebují až stovky milionů korun mimo jiné na smluvní odstupné pro propuštěné horníky a podobně. Možností, jak sehnat peníze, přitom moc není.

Ministerstvo financí sice rozhodlo, že do OKD pošle prostřednictvím své akciové firmy Prisko zhruba 700 milionů korun, tyhle peníze se ale podle úvěrové smlouvy nemohou použít na sociální program v Paskově. „Musela by se změnit úvěrová smlouva a patrně i navýšit celková částka. Takové řešení ale na financích neprojde,“ tvrdí zdroj z Babišova ministerstva.

Jedinou možností tak patrně zůstává komoditní financování, se kterým přichází Paukner s Otavou. „Smlouvy, které nabízíme, jsou výhodnější pro OKD než pro nás,“ upozornil Paukner. Vzápětí ale dodává: „Pokud s naší nabídkou uspějeme, budeme pak velmi blízko u dalšího dění kolem OKD, to je pro nás hodně důležité, a to včetně jeho možného prodeje.“ Jinak řečeno Paukner a spol. převezmou obchod OKD, získají tak velký přehled o dalším dění ve firmě a na rozdíl od dalších případných zájemců budou mnohem lépe vědět, kde je reálná cena za koupi firmy, kde je možné ušetřit náklady, kam se musí investovat. „Být blízko OKD je dobré pro budoucnost,“ zdůraznil Paukner.

Scénář podle týdeníku Euro by měl vypadat následovně: Nejprve od OKD převzít jeho obchod, poté firmu samotnou. Společnost, pokud to půjde, udržet v zisku. A hlavně být u toho, až za pár let skončí s těžbou, tedy mít útlum zcela pod kontrolou. V ten okamžik přijde to nejdůležitější z celého plánu. Až budou velcí odběratelé OKD, jako jsou teplárny, železárny a podobně, hledat náhradu, přijít se svým náhradním řešením.

Mohlo by vás zajímat:
Už jste pili víno z lomu?
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda