Paukner vydělal o třetinu méně

Miliardář Petr Paukner obchoduje s uhlím v řadě evropských zemí. Foto: Carbounion Bohemia

Čistý zisk i tržby společnosti Carbounion Bohemia, která je mateřskou společností skupiny Carbounion obchodníka s uhlím a elektřinou Petra Pauknera, loni meziročně klesly o 30 procent. Vyplývá to z výroční zprávy firmy, zveřejněné ve Sbírce listin.

Čistý zisk společnosti se meziročně snížil z 133,1 na 93,1 milionu korun. Tržby za prodej zboží, výrobků a služeb klesly z 5,5 na 3,8 miliardy korun. Obrat společnosti činil 3,9 miliardy korun, proti předloňsku to bylo taktéž téměř o 30 procent méně. Důvodem poklesu byla podle firmy mimo jiné zvyšující se konkurence na trhu.

Čtěte také:
Pauknerově firmě klesly tržby i zisk
VIDEO: Europoslanec o solárech a uhlí

Konkurence na trhu konečných zákazníků je ochotna podstupovat značné riziko a předkládat nabídky pod úrovní nákladů v momentu kalkulace ceny. Z tohoto důvodu, ale zejména z důvodu nečekaně silné zimy v měsících leden a únor 2017, se nepodařilo v oblasti retailu (maloobchodní prodej) docílit vyšších marží,” sdělila ve zprávě firma.

Skupina Carbounion obchoduje s hnědým uhlím v České republice, na Slovensku, v Německu, Rakousku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a Polsku. Druhým nejdůležitějším pilířem činnosti je obchod s elektrickou energií.

V oblasti velkoobchodu s pevnými palivy budeme i nadále pokračovat v úspěšné a dlouhodobé spolupráci s českými hnědouhelnými producenty, a to zejména při vývozu českého hnědého energetického i tříděného uhlí na Slovensko, do Maďarska a do dalších zemí jihovýchodní Evropy,” uvedla společnost. „V závislosti na poptávce bychom chtěli pokračovat v importu černého uhlí z Polska a Ruska do České republiky a na Slovensko. V oblasti velkoobchodu s elektrickou energií by chtěla skupina udržet svoji pozici,” dodala firma.

Podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) dodávala na konci letošního dubna Carbounion Bohemia elektřinu 11.362 a plyn 1403 zákazníkům. Největší alternativní dodavatel energií v Česku, společnost Bohemia Energy, podle OTE ve stejnou dobu dodával elektřinu zhruba 388 tisícům a plyn přes 192 tisícům odběratelů.

Kromě Carbounion Bohemia patří do skupiny Carbounion dodavatel Carbounion Komodity, obchodník s hnědouhelnými palivy Emeran 1860, společnost Humatex, která se zabývá těžbou a fyzikální i chemickou úpravou oxyhumolitu, přepravní firma Carbosped, elektromontážní společnost Union Grid a slovenská Carbounion Slovakia.

Paukner vlastní také fotbalový klub Dukla Praha. Letos oznámil, že ho po pěti letech, kdy mu patřil, zřejmě prodá.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru