Doba čtení:2 m, 14 s
Andrej babiš Foto: vlada.cz

Platforma proti hlubinnému úložišti požádala v otevřeném dopise o schůzku premiéra Andreje Babiše (ANO). Chce s ním jednat kvůli vyjádření, že by Česko a Slovensko mohly společně řešit otázku budoucího úložiště radioaktivního odpadu.

Platforma chce mimo jiné vědět, zda se o společném řešení skutečně vážně uvažuje. Mluvil o něm slovenský premiér Peter Pellegrini v Praze koncem dubna na Evropském jaderném fóru (ENEF).

Jsme vážně znepokojeni představou, že by pod našimi domovy mohl skončit i zahraniční odpad,“ uvedl v dopise mluvčí platformy Martin Schenk. Současná legislativa podle něj ukládání jaderného odpadu ze zahraničí nepovoluje.

Čtěte také:
Obce se naštvaly kvůli jadernému úložišti
Obce nechtějí jaderné úložiště kvůli vodě

Platforma žádá Babiše o setkání, protože se podle nich k možnosti společného úložiště přihlásil. „Dovolujeme si zareagovat na vaše prohlášení učiněné po letošním pražském European Nuclear Energy Forum, na němž jste se spolu se svým slovenským protějškem Peterem Pellegrinim přihlásili ke společnému mezinárodnímu řešení hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva,“ stojí v dopise.

Pellegrini na fóru novinářům řekl, že považuje za neefektivní, aby Česko a Slovensko investovaly miliardy do úložišť samostatně a že by obě země měly diskutovat, zda situaci nevyřešit společně. Babiš na to tehdy reagoval tím, že země zatím v této věci nepokročily. „Jsme na tom úplně stejně jako Slováci, budeme to řešit,“ uvedl 30. dubna na ENEF.

Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti se v otevřeném dopise mimo jiné ptají, jestli se začíná vážně uvažovat o společném řešení problematiky jaderného odpadu a zda by to bylo česko-slovenské řešení nebo zapojení více zemí. Chtějí vědět, zda by se místo pro úložiště hledalo v Česku nebo v zahraničí a jaké konkrétní kroky v tom už česká strana podnikla.

Podle platformy přes pokračující práce na hledání území pro úložiště pořád chybí slibovaný zákon, který by řešil posílení pozice dotčených obcí. „A na svou příležitost čeká otevření odborné debaty i nad jinými cestami řešení problému jaderného odpadu, než je konečné uložení,“ píšou.

Mezi devět zvažovaných lokalit pro hlubinné úložiště v Česku patří Kraví hora, Horka a Hrádek na Vysočině, Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok v Plzeňském kraji, Magdaléna a Čihadlo v Jihočeském kraji a dvě místa v okolí jaderných elektráren – Na Skalním u Dukovan a Janoch u Temelína. Platforma sdružuje 47 obcí a spolků z osmi lokalit. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna