Po 52 letech zpátky na Balkáně

Rýpadlo KR1300Xk. Foto: NOEN

Rýpadlo KR1300Xk. Foto: NOEN

Délka 52 metrů, šířka a výška 15 metrů. Při maximálním výkonu vytěží 1 300 metrů krychlových za hodinu a v těchto extrémně náročných podmínkách vydrží více než 25 let. Seznamte se s kolesovým rýpadlem KR1300Xk, které včera společnost NOEN předala do dolu v Bulharsku. 

Jeho hlavní součástí je v průměru 8metrové a 580 tun těžké koleso. Česká firma NOEN jej navrhla, vyrobila a předala zákazníkovi v bulharském Radnevu velkostroj, který je speciálně uzpůsoben tamějším podmínkám. V jihobulharském dolu v Radnevu vše odladili tak, aby mohli uvést rýpadlo 18. prosince slavnostně do provozu. Téměř 600tunový a 52 metrů dlouhý gigant by zde měl v náročných podmínkách pracovat více než 20 let.

Čtěte také:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Uhelné mýdlo pění bíle

Tímto kontraktem jsme se posunuli mezi velmi úzký okruh světových dodavatelů v oboru těžebních strojů. Navíc jsme navázali na tradici strojírenských dodávek na Balkán ještě z dob Československa. Poslední rýpadlo tuzemské provenience bylo do Bulharska dodáno v roce 1964, tehdy pod značkou Škoda,“uvádí generální ředitel společnosti NOEN Pavel Cesnek.

Foto: NOEN

Foto: NOEN

Největší zajímavostí konstrukce rýpadla je jeho nízký měrný tlak dosahující pouhých 0,06MPa. „V kombinaci s vysokým výkonem tak naši inženýři navrhli zcela unikátní stroj, jenž potvrzuje vysokou prestiž českých inženýrů i na zahraničních projektech,“ oceňuje nápaditost svých zaměstnanců Cesnek. Rýpadlo KR1300Xk  bude v radnevském dole pracovat na navážce, tedy již jednou navezených 48 miliónech metrů krychlových zeminy, pod níž byly objeveny nová naleziště hnědého uhlí.

Navážka je velmi kluzká a nestabilní. Pokud by se tak těžký stroj propadl nebo nepřiměřeně naklonil, bylo by jeho vyprošťování značně složité.Rýpadlo proto odpovídá nekompromisnímu požadavku na měrný tlak, ale zohledňuje i snadnější vyjetí, kdyby se například jedna strana neúměrně zabořila do terénu,“ popsal výjimečnost stroje obchodní manažer Vladimír Karpíšek.

Technické parametry rýpadla:

Průměr kolesa 8 m
Výkon převodovky pohonu kolesa 265 kW
Jmenovitá rypná síla 125 kN
Teoretický výkon 1 300 m3/hod.
Výška rýpadla 15 m.
Hmotnost rýpadla 580 t.
Rychlost pojezdu max. 6m/min.
Měrný tlak na terén 0,06 MPa

Největší bagr na světě udělal kariéru u filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Další krok k těžbě ve vesmíru