Podle aktivistů Tykač snižuje mzdy. Není to pravda

Skupina Sev.en Energy v nové kolektivní smlouvě na příští tři roky, která byla podepsána na konci roku 2017, navýšila zaměstnancům mzdy téměř o pětinu. Ilustrační foto lom Vršany.

Hnutí Duha pokračuje v tažení proti miliardáři Pavlu Tykačovi. Ten podle nich snižuje mzdy ve Vršanské uhelné a vysává miliardy. Realita je však diametrálně odlišná.

„Ve firmě Vršanská uhelná vlastněné Pavlem Tykačem klesá každý rok průměrná mzda. V roce 2017 (z nějž jsou k dispozici nejnovější údaje) byla již o 1 700 korun nižší než v roce 2014,“ napsali aktivisté z Hnutí Duha v tiskové zprávě.

Čtěte také:
Tykač chystá miliardové investice v Evropě
Severní energetická získala Zlatého Permona

Ve skutečnosti však k žádnému snižování mezd ve společnosti nedochází. Ty naopak rostou. Důvodem snížení průměrné mzdy je restrukturalizace firmy, která v posledních letech zeštíhlila vedení.

Je to jen další ukázka jak nátlakové skupiny jako je Hnutí Duha účelově, bez patřičné analýzy a ověření, prezentují různá data a vytváří neobjektivní sdělení v médiích. Vršanská uhelná rozhodně svým zaměstnancům mzdy nesnižuje – naopak je každoročně navyšuje. Kdyby aktivisté četli zmíněné výroční zprávy pečlivěji, dozvěděli by se hned úvodu o rozsáhlé restrukturalizaci skupiny, která probíhala mezi lety 2015-2018 a která se týkala především sjednocení činností a zjednodušení organizační struktury skupiny včetně snížení počtu manažerských pozic. I díky tomuto zásadnímu kroku pak mohla firma v rámci kolektivního vyjednávání umožnit rekordní nárůst mezd zaměstnanců, a to až do výše 17% v průběhu 3 let,“ uvedl generální ředitel těžebních firem skupiny Sev.en Energy Vladimír Rouček.

Nad zavádějící tiskovou zprávou ekologických aktivistů kroutí hlavou i odbory. „Skupina (Sev.en Energy) procházela v posledních letech velkou restrukturalizací. Odešlo velké množství řídících pracovniků, což má vliv na výši průměrného platu, nejen ve Vršanské uhelné. To může vyvolávat dojem poklesu mezd. Ve skutečnosti se horníkům mzdy zvedají. V roce 2018 vzrostly průměrně o 9 procent,“ uvedl šéf odborů ve skupině Sev.en Energy Jaromír Franta.

Skupina Sev.en Energy (dříve Severní energetická) v nové kolektivní smlouvě na příští tři roky, která byla podepsána na konci roku 2017, navýšila zaměstnancům mzdy téměř o pětinu. Kolektivní smlouva zaměstnancům zaručuje také šest týdnů dovolené. Tento bonus moc firem v Česku nenabízí. Tykačova firma pravidelně vyplácí rovněž třináctý plat.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu