Podpora OZE už je ekonomicky zvrácená

Ročně 40 miliard korun na podporu OZE, je ekonomická zvrácenost, říká poslanec Evropského parlamentu Evžen Tošenovský. Foto: wikipedia.org

Poslanci Evropského parlamentu neměli podle Evžena Tošenovského před hlasováním o povinném snižování emisí k dispozici potřebné ekonomické informace. Považuje to za důkaz, že evropské ekologické snažení se odehrává na základě ideologie a nebere v úvahu fakta.

Rodák z Ostravy Evžen Tošenovský byl primátorem tohoto města i hejtmanem Moravskoslezského kraje a s tamním špatným ovzduším tak má bohaté zkušenosti. Přesto současnou podobu podpory obnovitelných zdrojů považuje za ekonomicky zcela zvrácený systém. Již v současnosti jen Česko platí za podporu obnovitelných zdrojů 40 miliard ročně, říká europoslanec.

Čtěte také:
Proč zelené počty nevycházejí?
Němci platí za elektřinu rekordní ceny

Říkáte, že jste neměli při rozhodování o snižování emisí a podílu obnovitelných zdrojů „reálné ekonomické informace“. Jaké informace jste k dispozici měli?
Měl jsem k dispozici informace Evropské komise pro podíl obnovitelných zdrojů na úrovni 27 až 30 procent. Při projednávání v Evropském parlamentu někteří poslanci navrhovali až 40 procent a více! Žádná čísla dopadů k těmto cílům nepředkládali.

Žádal jste vy anebo ostatní poslanci, poskytnutí relevantních ekonomických informací? Na základě jakých vysvětlení jste je nedostali?
Je to jednoduché, navrhovatelé – tedy zejména politické frakce Socialistů a Liberálů, nepodložili svůj návrh žádnými konkrétními čísly.

Považujete splnění stanovených „budovatelských cílů“ za reálné? A za jakou cenu?
Reálné mohou být, druhá věc je, jaký dopad to bude mít na ekonomiku jednotlivých členských zemí. Pětatřicetiprocentní cíl jsme teoreticky schopni naplnit, ale nezapomínejme, že již nyní nás podpora OZE stojí čtyřicet miliard ročně. Podle mne jde již dnes o ekonomicky zcela zvrácený systém.

Jak velkému množství poslanců nevadilo, že rozhodují na základě neúplných informací?
Směrnici o obnovitelných zdrojích energie poslanci schválili poměrem hlasů 492 pro; 88 proti a 107 se zdrželo hlasování.

Čím si vysvětlujete, že jste potřebné informace nedostali?
Nejspíš z toho důvodu, že jde o ryze politický návrh vycházející z nějakých ideologických představ.

Je to první případ, kdy jste nedostali informace potřebné ke kvalifikovanému rozhodování?
Bohužel, někdy nastávají takové situace, ať již jsou způsobeny časovým či jiným tlakem…  A není to jen případ Evropského parlamentu, ale našli bychom nejeden případ takového rozhodování i v našem českém.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků