Doba čtení:1 m, 56 s
Polský hnědouhelný důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Foto: wikipedia.com

Své plány na rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice představí zástupci polské energetické skupiny PGE i české veřejnosti. Záměr budou prezentovat v úterý 17. září od 15:00 v sokolovně v Chotyni na Liberecku. O dohodě libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) se zástupci polské strany informoval mluvčí kraje Filip Trdla. Samotné veřejné projednávání vlivu na životní prostředí (EIA) se uskuteční o dva dny později 19. září od 10:00 v polské Bogatyni.

Polský důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Tamní obyvatelé se obávají ztráty vody, zvýšené prašnosti a hluku.

Čtěte také:
Polsko připustilo vliv dolu na stav vody
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Už dnes potoky a studny v oblasti Frýdlantu, Hrádku a Chrastavy na Liberecku vysychají, s přiblížením těžebního prostoru k hranici se podle oponentů záměru pravděpodobně situace ještě zhorší.

Ve všech okrajových částech, které nejsou zabezpečeny vodovodem, máme problémy s pitnou i užitkovou vodou, lidem vysychají studny, ale vysychají nám i povrchové toky. Oldřichovský potok vlastně neexistuje, je to jen suchý příkop,“ popsal situaci hrádecký místostarosta Pavel Farský (Hrádek potřebuje změny!). Pokud se potvrdí černé scénáře, bude do zajištění vody pro dotčené oblasti třeba investovat stamiliony korun.

Proti plánovanému rozšíření dolu podali lidé na české straně hranice zhruba 5000 připomínek. Liberecký kraj si najal externí společnost, jejíž polská pobočka připomínkovala rozšíření těžby hnědého uhlí v Gubinu u hranic s Německem. Rozšíření se tam podařilo zabránit. Kraj mimo jiné požaduje zrušení nedávné změny územního plánu, kterým Bogatyně rozšíření dolu umožnila, aniž počkala na ukončení mezinárodních konzultací a zohlednila připomínky české strany. Poláci to označili za nedorozumění. Česká strana ale postup považuje za nezákonný a v rozporu s mezinárodními smlouvami a zvažuje žalobu.

Mohlo by vás zajímat:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Parkovací asistent bude i pro důlní obry