Poláci prý o Turowu rozhodnou v březnu

Důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu, která zajišťuje osm procent dodávek energie v Polsku.. Foto: wikipedia.com

Polské úřady by měly rozhodnout v procesu vyhodnocení vlivů na životní prostředí (EIA) rozšíření dolu Turów až v březnu, uvedla v tiskové zprávě organizace Greenpeace. Žádá proto českou vládu, ať v té souvislosti požádá o odklad termínu pro dokončení přeshraničního procesu EIA.

Greenpeace uvádí, že polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi prodloužilo lhůtu pro své rozhodnutí v procesu EIA na březen 2020, měsíc před vypršením stávajícího povolení k těžbě.

Čtěte také:
Polsko připustilo vliv dolu na stav vody
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Podle Greenpeace by česká vláda měla tuto změnu využít a ve světle nových skutečností požádat o odklad termínu pro dokončení přeshraničního procesu EIA. Kritizuje v té souvislosti, že pro přeshraniční proces platí termín 16. listopadu, přestože polská strana dosud nedodala některé informace nezbytné k důkladnému posouzení záměru.

Koncese pro hnědouhelný důl Turów by měla vypršet v dubnu příštího roku. Skupina PGE jako vlastník ale chce těžbu prodloužit do roku 2044. Poláci plánují těžit do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Spodní část takzvané dobývky je nyní 30 metrů nad mořem, v cílovém stavu by to mělo být až 30 metrů pod hladinou moře. Předpoklad je, že do roku 2038 by se těžilo devět až 11,5 milionu tun uhlí ročně, poté mezi 3,5 až sedmi miliony tun ročně. Důl zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu, která zajišťuje osm procent dodávek energie v Polsku.

Liberecký kraj v září schválil 26 stran dlouhé připomínky k záměru rozšíření těžby. Uvedl, že nepovažuje za adekvátně vypořádané své výhrady a požadavky. Požaduje doplnění dokumentace EIA nebo vydání zamítavého rozhodnutí pro tento záměr.

Mohlo by vás zajímat:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Parkovací asistent bude i pro důlní obry