Policie chce obžalobu aktivistů za Chvaletice

Aby elektrárna splnila nové evropské limity, musela by investvat dalších téměř 1,5 miliardy korun. Podíl elektrárny na celkových imisích NOx by se přitom snížil o pouhých 0,05 procenta pro okolí elektrárny a maximálně o 0,02 % pro město Pardubice. Foto: Severní energetická

Policie uzavírá případ aktivistů ekologické organizace Greenpeace, kteří v roce 2016 obsadili chladicí věž elektrárny Chvaletice a protestovali proti prodloužení jejího provozu. Pět z nich bylo obviněno z poškození cizí věci a poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Do několika dní chce policie podat návrh na podání obžaloby státnímu zástupci, sdělila mluvčí krajské policie Markéta Janovská. “V současné době bylo umožněno stranám řízení prostudování spisového materiálu,” uvedla Janovská.

Podle policie 11 aktivistů neoprávněně vniklo do areálu elektrárny, vystoupali na ochoz chladicí věže, kde za pomocí horolezecké techniky slanili a navrtali její opláštění. Poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Tím podle spisu poškodili chladicí věž a “vyvolali situaci poruchy uvedeného zařízení, snížení funkčnosti obecně prospěšného zařízení, která vedla k podstatnému omezení plnění účelu stavby”. Stíhání šesti zahraničních aktivistů policie předala do zemí jejich pobytu.

Čtěte také:
Modernizace Chvaletic nemá negativní vliv na okolí
Dvojrozhovor: Greenpeace versus Elektrárna Chvaletice

Chladicí věž byla v době akce Greenpeace kvůli opravám v elektrárně mimo provoz. Obvinění vloni zaplatili 407.780 korun, které společnost Severní energetická zaplatila za zamazání zhruba stovky děr na chladicí věži. Další požadavky elektrárny státní zástupce neuznal. Obviněným hrozí až šest let vězení.

Chladicí věž obsadilo 3. října 2016 jedenáct aktivistů Greenpeace, opustili ji 5. října. Někteří na ni vylezli a navrtali do ní díry, později na ni vyvěsili dva transparenty. Organizace protestovala proti modernizaci elektrárny, která prodlouží její provoz do roku 2030. Severní energetická označila nesouhlas Greenpeace za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte