Poslanci odmítají opakování solárního tunelu

„Zvýšit podíl OZE na celkové spotřebě energií na 23,8 procenta do roku 2030 není proveditelné,“ říká jednoznačně předseda sněmovního Podvýboru pro energetiku Pavel Pustějovský. Foto: ANO

„Nesmí se opakovat tunel se solárními barony,“ zní od zástupců poslaneckých klubů. Zavádění obnovitelných zdrojů také podle nich nesmí udělat z elektřiny luxusní zboží.

„Obnovitelné zdroje jsou jasnou součástí energetického mixu České republiky, ale musíme se vrátit ke zdravému rozumu. Musíme k OZE přistupovat realisticky, podle skutečných možností Česka,“ řekl jednoznačně v úvodním slovu semináře „Budoucnost české energetiky ve světle programů politických stran II,“ který proběhl minulý týden ve sněmovně, prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Čtěte také:
Energetická soběstačnost je český trumf
Lidé i firmy odmítají zdražování elektřiny

Samotný blok na téma obnovitelné zdroje v Česku otevřel Tomáš Buzrla, ředitel Svazu moderní energetiky. „Vládní cíl podíl OZE 20,8 procenta do roku 2030 považuji za konzervativní. Podle studie, kterou nám zpracovala společnost Delloite, by mohl být podíl obnovitelných zdrojů o tři procenta vyšší,“ vymezil postoj svého svazu. „Více než k podpoře z veřejných zdrojů se kloníme ke stabilnímu legislativnímu prostředí. Aby to nebylo ode zdi ke zdi, jako se to tady dělo – na jedné straně velká podpora solárních elektráren, na druhé straně stop stav. Jsme pro rozumný vyvážený energetický mix, s důrazem na obnovitelné zdroje energie,“ zdůraznil ředitel. Což je bod, ve kterém se shodují všechny firmy zainteresované v energetice, ale také třeba všechny firmy, jichž se týká horní zákon.

Podle Buzrly je v tuzemsku dostatek prostor pro instalaci obnovitelných zdrojů. Pro solární elektrárny se hodí střechy a další prostory bývalých továren a především celé rozlohy důlních výsypek a dalších rozsáhlých brownfieldů spojených s uhelnou energetikou.

„Mladí lidé jsou vaší přímí voliči. Popřemýšlejte jako lídři tohoto státu nad tímto přístupem nad vaší voličskou základnou a zkuste trošku progresivně přizpůsobit a zapracovat do legislativy tuhle stabilitu a možnost rozvoje obnovitelných zdrojů, protože Česká republika ten potenciál skutečně má,“ vyzval na závěr přítomné poslance v souvislosti s tím, že podle průzkumu Hospodářské komory (zde) roste podpora čistších energetických zdrojů.

Nerozdělovat společnost!

„Tohle téma nezajímá jen mladé lidi. Nerozdělujme společnost, prosím,“ reagoval důrazně Petr Dolínek (ČSSD). „Nechceme opakovat chyby se solárními elektrárnami. Podporujeme OZE, ale musí mít dostupnou cenu, jinak nemají smysl,“ konstatoval poslanec. „Je také důležité včas investovat do přenosových sítí,“ připomněl ještě se zřejmým odkazem na špatnou situaci s rozšiřováním přenosových sítí v sousedním Německu Dolínek.

Za KSČM reagoval Leo Luzar. „My nechceme pokrýt brownfieldy solárními panely. My chceme rekultivace! Lidé nechtějí bydlet vedle polí solárních panelů, ani vedle větrníků. Pokud tohle lidem nadiktujeme, rozdělí to společnost, protože jedni to přijmout musí a druhých se to netýká,“ řekl rozhodně poslanec. A připomněl známou skutečnost. „Obnovitelné zdroje nedávají stabilitu systému. To umí třeba voda, ale nikoli slunce, nebo vítr,“ uzavřel své vystoupení Luzar.

Zvýšení závazku není reálné

„Sám jsem šťastným majitelem fotovoltaiky na střeše, ale nejsem vůbec soběstačný,“ začal svůj příspěvek osobní zkušeností Pavel Pustějovský (ANO). Pak se věnoval tvrzení ve studii Delloite, se kterým operoval ředitel Svazu moderní energetiky. „Dovedu si představit podíl OZE 23 procent na elektřině, ale ne na celkové spotřebě energií, tedy s dopravou a výrobou tepla. A náš závazek 20,8 procenta se týká právě spotřeby energie. I tenhle cíl je těžko splnitelný, takže zvýšení závazku je zcela nereálné,“ shrnul předseda sněmovního Podvýboru pro energetiku.

Ani ODS nechce zvyšovat české závazky bez toho, že by bylo jasné, jak je naplnit. „Nemůžeme si stanovovat čísla a teprve potom hledat, jak je naplnit,“ řekl Zbyněk Stanjura. Podle názoru jeho strany je nejdůležitější vybalancovat ekonomiku s efektivitou opatření a vycházet z reálných podmínek.

„Obnovitelné zdroje samozřejmě ano, ale zásadním kritériem musí být ekonomika! Nesmí se opakovat tunel se solárními barony, na které doplácíme všichni,“ prohlásil předseda Hospodářského výboru sněmovny Radim Fiala (SPD). „Čísla pro závazky se musí stanovovat ekonomicky reálně,“ dodal rozhodně.

V jisté opozici k ostatním řečníkům byl Petr Pávek (Starostové), který jako starosta Jindřichovic pod Smrkem nechal před lety v obci zbudovat dvě větrné turbíny. „Obnovitelné zdroje jednoznačně podporujeme. Můžeme mít dvojnásobnou kapacitu,“ začal. „Za solární tunely OZE nemůžou. Lidé je odmítají, protože se jim to 20 let melduje a také to vidí ve faktuře,“ pokračoval přesvědčeně. Poslanec za velikou brzdu rozvoje OZE označil orgány ochrany přírody a ekologické organizace, které blokují stavby, nebo snižují jejich účinnost.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Sen každého kluka. Obří rypadlo na dálkové ovládání