Poslanci odmítli zdanění plynu na vytápění

Zachovat daňové osvobození navrhla poslankyně Miloslava Vostrá (KSČM). Foto: KSČM

Z vládního daňového balíčku by mohlo zmizet navrhované zdanění plynu určeného pro vytápění v domovních kotelnách. Sněmovní rozpočtový výbor včera doporučil schválit pozměňovací návrh své předsedkyně Miloslavy Vostré (KSČM), který zachovává daňové osvobození.

Plyn pro domovní kotelny je od energetické daně dosud osvobozený a vláda chce toto osvobození zrušit. Poslanci však velmi pravděpodobně osvobození zachovají. Pro pozměňovací návrh Vostré hlasovalo 20 přítomných členů výboru. Podporu pozměňovacímu návrhu už předem avizovali i poslanci vládní ČSSD.

Čtěte také:
Česku hrozí nedostatek elektřiny
Letecké dopravy se boj proti CO2 netýká?

Návrh by totiž zdražil vytápění stovkám tisíc domácností. Podle některých poslanců by zdanění plynu dopadlo i na domovy důchodců nebo dětské domovy. Vláda však uvádí, že tak chce srovnat podmínky pro domovní kotelny a velké dodavatele tepla, kteří si musí kupovat emisní povolenky. Zrušení osvobození od daně pro domovní plynové kotelny v bytových domech podporuje Teplárenské sdružení ČR.

Návrh poslankyně Vostré zachovává diskriminaci domácností, které využívají teplo z dálkového vytápění a daň z plynu v cenách tepla platí. Zemní plyn spotřebovávaný v domovních kotelnách je dnes oproti plynu, který spotřebovávají teplárny, zvýhodněný dokonce dvakrát. Jednou osvobozením od daně a podruhé tím, že malé zdroje tepla neplatí za nákup emisních povolenek,“ řekl ředitel sdružení Martin Hájek.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla po hlasování novinářům, že chce o tomto návrhu ještě jednat v úterý na poslaneckém klubu vládního hnutí ANO. Chce si také vyžádat stanovisko ministerstva životního prostředí, protože šlo o jeho návrh.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu