Doba čtení:1 m, 21 s
Autorka pozměňovacího návrhu Dana Balcarová sklidila ostrou kritiku napříč politickým spektrem. Foto: Piráti

Pirátům se ve sněmovně nepodařilo prosadit novelu zákona, která by zakazovala udělovat výjimky z přísných unijních pravidel pro elektrárny a teplárny. Drtivá většina politických stran byla proti. Důvodem jsou obavy o energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky.

Piráti chtěli původně ve sněmovně zakázat udělování výjimek už od roku 2021, nakonec navrhli jeich posun na rok 2025. “V tuto chvíli už neříkáme, že nelze udělovat výjimky, ale dobu, na kterou výjimky lze udělit, jsme stanovili na čtyři roky,” uvedla šéfka výboru pro životní prostředí a autorka pozměňovacího návrhu Dana Balcarová (Piráti).

Čtěte také:
Piráti plení poslední zelené ostrůvky
Pirátská poslankyně chce omezit uhlí

Sklidila za to ostrou kritiku napříč politickým spektrem. Poslanci kritizovali Piráty především za to, že poslouchají nevládní organizace a naprosto ignorují ekokomické dopady novely.

“Zajímalo by mne, kdo zaplatí tohle ekologické nové budování? Kdo to zaplatí?Zase naši občani? Takže jim něco zvýšíme o 100, o 300, o 400 procent? A Piráti budou hlásat, že jsme ekologičtí,” burcovala Hana Aulická Jírovcová (KSČM). 

“Teplárny tvoří pro zásobování našich velkých měst páteřní soustavu a bez tepláren spalujících hnědé uhlí bychom si zásobování teplem nedokázali představit,” uvedl Jan Zahradník z ODS.

Proti zákonu se postavil také ministr pro životní prostředí v demisi Richard Brabec (ANO), který vnímá jako zásadní především dopady na energetickou soběstačnost České republiky. Brabec teď zákon bude obhajovat v Senátu a následně jej ještě musí podepsat prezident.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje