Horní zákon čeká další bitva na plénu Sněmovny

Zasedací sál Poslanecké sněmovny. Foto: Wikipedia

Novela horního zákona se zítra vrátí na plénum Poslanecké sněmovny, zákonodárci se jí budou zabývat ve druhém čtení. Materiál byl již projednán v šesti výborech a poslanci schválili dva pozměňovací návrhy.

Poslanci hospodářského výboru doporučili, aby výše úhrad z vydobytého nerostu byla fixována minimálně na pět let. Zvyšována by pak mohla být na základě vývoje tržních cen. Úpravu navrhli poslanci František Laudát (TOP 09) a Milan Urban (ČSSD). Zajištěna by tak měla být stabilita podnikatelského prostředí, která je pro těžební sektor klíčová.

Politici se již dříve shodli na zvýšení úhrady z vydobytého nerostu o 100 procent, tedy na dvojnásobek původní výše. Změna v poplatcích má přinést do státní pokladny o 427 milionů korun více než v roce 2013. „Po dohodě v hospodářském výboru se bude řešit účinnost a to buď od 1. července 2016, nebo od 1. ledna 2017,“ řekl serveru iUHLI.cz ředitel Odboru hornictví na ministerstvu průmyslu a obchodu Zbyšek Sochor. Ústavně právní výbor navrhl odložení platnosti zákona na leden 2017, poslanec Laudát ale připomněl, že s penězi se již počítá v rozpočtu na rok 2016.

Hospodářský výbor schválil také návrh poslance Jana Birkeho (ČSSD), který požadoval, aby stát neplatil z peněz za těžbu důlní záchranáře, ale aby tyto peníze využil přednostně na rekultivace a sanaci škod po starých důlních dílech.

Čtěte také:
Hospodářský výbor: fixace prošla, obce ne
Poslanci vystavili hornímu zákonu stopku. Prozatím.

Novelou se v listopadu zabýval také výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj a rozpočtový výbor. Oba výbory doporučily novelu projednat a schválit v připraveném znění. Poslanci výboru pro životní prostředí doporučili schválit novelu včetně pozměňovacích návrhů.

Poslankyně Hana Aulická Jírovcová (KSČM) na jednání výboru pro sociální politiku upozornila na možné dopady novely na region. „Zvyšování úhrad se logicky promítá do hospodaření firem. Společnosti nebudou schopny promítnout zvýšenou úhradu vydobytého nerostu do ceny svých produktů,“ uvedla poslankyně s tím, že firmy budou nuceny omezovat výdaje, mohou propouštět.

Mohlo by vás zajímat:
Horní zákon – proměny, ohlasy a důsledky
Příběh novely v čase
VIDEO: Ve Sněmovně se rozhořel boj o horní zákon