Poslední vozík dnes z Paskova nevyjede

Důl Paskov měl do konce minulého měsíce dvě činné šachty, Staříč a Chlebovice, a také mimo jiné úpravnu uhlí v Paskově. Foto: NWR

Těžební společnost OKD odložila na neurčito tradiční hornický akt, symbolické vyvezení posledního vozíku černého uhlí z Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku, v němž minulý týden skončila těžba.

Vedení firmy to zdůvodnilo aktuálním vývojem a časovou náročností řešení situace v podniku. Informaci sdělil mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

­Čtěte také:
Úřad práce zřídil v OKD mobilní pracoviště
OKD motivuje horníky z Paskova k přesunu

Poslední vozík z Dolu Paskov měl být vyvezen dnes ráno. Čelechovský uvedl, že akce bude přeložena na náhradní termín. Vedení firmy má podle něj nyní na starosti schůzi věřitelského výboru a schůzi věřitelů (ta proběhla včera), projednávání strategického partnerství společnosti a také dokončování reorganizačního plánu, na jehož předložení má termín do 10. dubna.

Důl Paskov měl do konce minulého měsíce dvě činné šachty, Staříč a Chlebovice, a také mimo jiné úpravnu uhlí v Paskově. V posledních dvou letech se nazýval Důlní závod 3, od dubna přešel pod nově zřízený Závod Útlum – Jih. Firma důl zavřela z ekonomických důvodů: jeho provoz byl ztrátový a táhl dolů hospodaření celého podniku.

Před uzavřením dolu pracovalo v Důlním závodě 3 zhruba 1500 lidí. Přibližně 300 z nich v Dole Paskov zůstává a pracuje na jeho útlumu. Necelé dvě stovky horníků odešly pracovat do dolů OKD na Karvinsko. Více než 1000 lidem pracovní poměr v OKD 31. března skončil.

OKD je od loňska v úpadku, do potíží ji přivedly klesající ceny uhlí a předluženost. I s dodavatelskými firmami v něm nyní pracuje na 10 tisíc lidí.

Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Rekultivace po hornolužicku
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody