Doba čtení:1 m, 23 s
Spojit obě vertikální čerpadla bylo potřeba přímo na hladině jímky hlavní čerpací stanice lomu ČSA. Foto: Severní energetická

Zatímco během loňska se většina regionů potýkala s nedostatkem vody, v prvních týdnech nového roku nastala situace přesně opačná. Úsek odvodnění Severní energetické tak v lednu musel jet úplně naplno.

Změny počasí zkraje roku způsobily velký nápor vody, který bylo potřeba přečerpat z hlavní čerpací stanice do úpravny důlních vod. Zejména v lokalitě ČSA se proto čerpalo na maximální výkon prakticky nepřetržitě, protože jinak by hrozilo, že voda začne ohrožovat těžební technologii,“ vysvětlil Petr Sigmund, vedoucí úseku odvodnění.

Čtěte také:
Mostecko se stane zásobárnou vody
Matylda přivítá hasičský festival

Přidaly se ale také technické potíže. Přímo v jímce hlavní čerpací stanice ČSA došlo vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek k přerušení potrubí, které propojuje dvě vertikální čerpadla. „Abychom mohli propojovací potrubí mezi oběma čerpadly opravit, bylo potřeba jedno z nich odstavit a dopravit na břeh, vyměnit potrubí a přímo na hladině jímky obě zařízení opět propojit a zprovoznit. Vyžádalo si to nasazení jak našich zaměstnanců, tak pomocné mechanizace. Vše navíc probíhalo právě ve dnech, kdy panoval silný vítr doprovázený deštěm a sněžením, což práce v terénu ještě ztěžovalo,“ připomněl vedoucí. Čerpání důlních vod přitom nemohlo být ani na okamžik zastaveno.

Závadu se podařilo odstranit během tří pracovních dnů díky obrovskému nasazení zaměstnanců úseků odvodnění i pomocné mechanizace a provoz hlavní čerpací stanice v lomu ČSA mohl být obnoven ve standardním režimu. Čerpání důlních vod i nadále pokračuje na maximální výkon.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu