Povolí Trump těžbu uranu u Grand kaňonu?

Lokalita případné těžby uranu se nachází nedaleko slavného Grand kaňonu. Foto: pixabay.com

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zaměří na revizi zákazu těžby uranu, který prosadil bývalý prezident Barack Obama v povodí Velkého kaňonu.

Obamova vláda zde zakázala těžbu v roce 2012 na základě obav amerických indiánských kmenů a ekologů, že by těžba uranu znečistila řeku Colorado a nedaleký Grand Canyon.

Čtěte také:
USA zruší Obamův ekoplán
Začíná světová plynová válka?

Toto šílené doporučení hrozí, že zničí jednu z nejkrásnějších oblastí na světě,“ uvedla pro server thehill.com Allison Meltonová, advokátka Centra pro biologickou rozmanitost.

Těžba uranu je regulována jako těžba hornin, takže federální vláda za ni nevybírá žádné poplatky, na rozdíl od těžby uhlí nebo ropy. Zákaz je považován za kontroverzní a republikáni, průmyslové skupiny a někteří místní představitelé říkají, že zbytečně brání zodpovědné hospodářské činnosti.

„Tento zákaz odnesl z naší oblasti potřebný růst a pracovní místa. Těžba uranu by nám v průběhu 42 let přinesla do našeho místního hospodářství téměř 29 miliard dolarů,“ napsala v červnu rada supervizorů Mohavské oblasti státu Arizona ministru vnitřních záležitostí Ryanu Zinkemu.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků