Před 38 lety umírali horníci v dole Pluto

Důl Pluto II byl v rámci útlumu těžby v roce 1995, po více než sto letech existence, zavřen. Foto zdarbuh.cz

V tomto týdnu jsme si připomněli smutné výročí výbuchu uhelného prachu v hlubinném dole Pluto II v Louce u Litvínova. Pod zemí tehdy zůstalo 65 horníků včetně 15 důlních záchranářů, dalších 40 osob bylo zraněno.

Tato událost, ke které došlo 3. září 1981, je navždy zapsána na černé listině nejhorších katastrof novodobých dějin dobývání uhlí v severních Čechách.

Čtěte také:
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Budou jednou české firmy těžit ve vesmíru?

Hnědouhelný důl Pluto byl otevřen již v roce 1888. Zdejší uhlí bylo sice kvalitní a výhřevné, ale zároveň značně náchylné k samovznícení. Uhelný prach se zde zneškodňoval smáčením vodou, navíc zde byly jako ochrana proti možnému přenosu výbuchu nainstalovány vodní uzávěry. V době katastrofy patřil k jednomu z nejmodernějších dolů v rámci revíru.

V osudný den sfáralo 105 horníků, z toho 14 specialistů, kteří měli za úkol uzavřít komoru, v níž byl zjištěn celkem běžný únik oxidu uhličitého. O půl čtvrté odpoledne série čtyř výbuchů zvedla patnáctimetrový sloup uhelného prachu, poškodila větrání, rozvody požární vody, dopravní zařízení i silový rozvod. Většina z těch, kteří nezemřeli hned, se udusila.

Následné záchranné práce trvaly až do ledna následujícího roku, zúčastnilo se jich téměř třináct stovek záchranářů. Vyšetřovací komise pod vedením místopředsedy vlády sice konstatovala, že na šachtě panoval nepořádek, nikdy nedošla k jednoznačnému závěru ohledně příčin ani viníků této katastrofy, nikdo nebyl potrestán.

Důl Pluto II byl v rámci útlumu těžby v roce 1995, po více než sto letech existence, zavřen.

Mohlo by vás zajímat:
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda