Doba čtení:1 m, 20 s
Ústecký kraj jmenoval pracovní skupinu, která bude o zachování rypadla rozhodovat. Foto: wikipedia org

Přesun těžebního velkostroje z mosteckého dolu Československé armády (ČSA) by vyšel na několik desítek milionů korun. Náklady by si podle náměstka hejtmana Jiřího Řeháka (Spojenci pro kraj) vyžádala i údržba.

Ústecký kraj jmenoval pracovní skupinu, která bude o zachování rypadla rozhodovat. Pokud by členové skupiny rozhodli, že se rypadlo zachová, přesunulo by se asi o kilometr na hranici těžební jámy, kde by odkazovalo na historii těžby.

Kraj by chtěl velkorypadlo zachránit za použití dotačních prostředků z Fondu pro spravedlivou transformaci. Přesun sice lze uskutečnit, bude však velmi nákladný, řekl náměstek. „Pokud bychom do toho nevstoupili, tak to rypadlo by bylo během chvíle rozmontováno,“ uvedl Řehák. Stroj se totiž nachází v místě, kde po ukončení těžby zřejmě vznikne jezero.

Co vláda a hlavně ODS dosud nepochopila?

Mezi členy pracovní skupiny je i Petr Lenc, místopředseda představenstva a generální ředitel těžebních firem Skupiny Sev.en Česká energie, pod níž důl spadá. „Sev.en v tomto případě rozhodně není škodič, chce nám vyjít vstříc, ale nechce na tom samozřejmě prodělat,“ podotkl náměstek, který je rovněž členem pracovní skupiny. V ní ještě zasednou někteří radní kraje, senátor a historik Martin Krsek nebo Michal Porteš, regionální specialista na těžební lokality z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Ministerstvo kultury už dřív rozhodlo, že se nebude zabývat možnou památkovou ochranou obřího rypadla. Podnět k tomu dostalo počátkem roku 2022 od akademiků z Českého vysokého učení technického (ČVUT). Řehák míní, že by památková ochrana mohla celý proces ztížit.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa