Při ukázkách výbuchů bylo ticho jako v kostele

Postupný průběh exploze metanu ve cvičné štole. Foto: OKD

Bezpečnostní kampaň 2019 v OKD pokračovala letos 13. září posledními ukázkami ve štramberských cvičných štolách VVUÚ Ostrava. Další zaměstnanci společnosti OKD absolvovali nejpůsobivější školení s výbuchy, hašením i poskytováním první pomoci.

Zúčastnilo se ho pětačtyřicet kolegů ze šachty ČSM a stejný počet z lokalit ČSA, Lazy a Darkov – kmenoví i dodavatelští horníci, kombajnéři, střelmistři, směnoví technici, předáci, úsekoví inspektoři bezpečnosti práce. Plus vybraní zástupci ostatních provozů, zaměstnanci podniku i záchranáři,“ informoval vedoucí odboru řízení bezpečnosti Pavel Zajíček.

Čtěte také:
NWR údajně nutila OKD k nevýhodným smlouvám
Bakala nenechal v OKD peníze na rekultivace

Na programu byla opět exkurze v jedné ze štol sloužících k výzkumné, zkušební a zakázkové činnosti v oblasti protivýbuchové a protipožární prevence. Dále přednáška vedoucího odboru bezpečnosti OKD o důlních neštěstích zapříčiněných vzplanutím či explozí metanovzdušné směsi nebo uhelného prachu. A konečně samotné ukázky výbuchů – kukuřičného, tonerového, hliníkového i hnědouhelného prachu a šesti- i devítiprocentní koncentrace CH4 . Profesionální hasiči z Bílovce předváděli hašení metanového fukače na modelové čelbě, likvidaci požáru automobilu s vyproštěním řidiče a resuscitaci člověka v bezvědomí s pomocí automatického srdečního defibrilátoru.

Bylo při tom ticho jako v kostele. Nikdy bych si nemyslel, že ta naše hornická banda bude jako myšky,“ komentoval to technik důlně-bezpečnostních služeb a vedoucí likvidace havárie z ČSM-Jihu Martin Szturc. Na štramberských ukázkách byl poprvé a přiznal, že ho přiváděly k úžasu. A to i po bezmála devatenácti letech práce na šachtě, jak podotkl „Tohle by měli vidět všichni v OKD!“ shodli se účastníci posledního letošního štramberského školení.

Mohlo by vás zajímat:
Technika na baterky má začít pomáhat v hlubině
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Rypadlo dokráčelo do cíle