Privatizace OKD znovu u soudu

Dosavadním „vítězem“ privatizace OKD je Zdeněk Bakala, který v OKD vydělal desítky miliard korun. Foto: Facebook Pavol Krúpa

Týden před volbami, v „pátek třináctého“, se soud vrátí k projednávání kauzy OKD, ve které se rozhoduje, proč stát tratil při prodeji svého podílu v těžařské společnosti skoro šest miliard korun.

Obžaloba tvrdí, že vinou špatného znaleckého posudku, který ohodnotil cenu jen na 2,08 miliardy korun. Podle Lidových novin (LN) se však případ do rukou justice vůbec nemusel dostat. U soudu se objevil dokument, podle něhož se vláda v roce 2004 rozhodovala, zda své akcie prodá společnosti Karbon Invest. Jde o důvodovou zprávu, kterou LN získaly. Na stranách 2 a 3 se v ní údajně uvádí, že ve znaleckém odhadu ceny nejsou zahrnuté dceřiné společnosti a další majetek. To znamená, že vláda měla od počátku k dispozici informaci, že v posudku část ocenění chybí a že by měla požadovat více.

Čtěte také:
Bakalův recept na zbohatnutí
Bakala: Žralok pravdy a lásky

Před Obvodním soudem pro Prahu 2 stojí autor posudku Rudolf Doucha a dva exmanažeři Fondu národního majetku, který byl tehdy podřízen ministerstvu financí a chystal privatizaci OKD i s jejími 44 tisíci hornických bytů a třemi desítkami firemních dcer. Právě Doucha ze společnosti Vox Consult vypočetl cenu 46procentního balíku akcií státu na 2,08 miliardy korun. Celou dobu se u soudu brání tím, že jeho úkolem bylo dodat pouze ocenění akcií OKD, nikoli celého majetku.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru