Problémovou tureckou elektrárnu nikdo nechce

Elektrárna se začala stavět před šesti lety. Foto: adularya.com

Do tendru na prodej nedokončené turecké uhelné elektrárny Yunus Emre, kterou stavěly české firmy, se nikdo nepřihlásil. Informovala o tom Česká exportní banka (ČEB). Termín pro podání nabídek vypršel v úterý 29. ledna. ČEB půjčila na projekt Adularya téměř 12 miliard korun.

V soutěži nebyla podána žádná nabídka. O projekt Yunus Emre a o možnosti koupě se zajímala řada firem a prodej elektrárny dneškem samozřejmě nekončí,” uvedl mluvčí ČEB Jan Černý.

ČEB a státní pojišťovna EGAP nyní v Istanbulu jednají o dalších možnostech prodeje, kde jednou z nich je opakování soutěže za upravených podmínek.

Čtěte také:
Jak mizely miliardy v turecké elektrárně
Elektrárna Adularya stála Česko 12 miliard

Celková pojistná angažovanost EGAP je podle dřívějších informací 16,1 miliardy korun, nesplacená výše jistiny úvěru ČEB byla 11,7 miliardy korun. Exportní banka již před rokem požádala státní pojišťovnu EGAP o zaplacení pojistky kvůli elektrárně, přesnou částku požadovaného pojistného plnění ale neuvedla. Turecký státní fond TMSF, který elektrárnu nyní spravuje, ČEB i EGAP se nedokončenou elektrárnu stále snaží prodat. ČEB také podal kvůli způsobené škodě trestní oznámení.

Tendr zajišťuje právě fond TMSF. Lidové noviny minulý týden uvedly, že fond odhaduje hodnotu elektrárny na 1,4 miliardy tureckých lir (v přepočtu asi 5,86 miliardy korun). Z tohoto výtěžku bude uspokojen český stát, resp. ČEB coby jediný věřitel. Po započítání daně Turecku a úhrady dalších nákladů by se podle deníku měly nabídky pohybovat okolo v přepočtu asi osmi miliard korun.

Projekt byl jedním z důvodů, které přivedly do úpadku společnost Vítkovice Power Engineering, jež byla hlavním dodavatelem stavby. Elektrárna se začala stavět před šesti lety. Uhlí údajně neodpovídá kvalitě, na jakou byly kotle elektrárny stavěny. Dostavba elektrárny by mohla přijít až na více než tři miliardy korun. Situaci navíc ztížila skutečnost, že po puči v Turecku holding Naksan, do nějž Adularya patří, skončil v rukou státu.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu