Proč nemá katovický summit konkrétnější výsledky?

Podle nejednoho aktivisty je v sobotu skončený globální summit o změně klimatu promarněnou šancí. Jenže on jinak dopadnout nemohl.

Svět je příliš rozdělen na to, aby klimatická konference mohla dopadnout výrazně jinak, než jak dopadla. Dělicí čáry probíhají světem všelijak. Velcí producenti uhlí mají jiné zájmy než země, které uhlí nepotřebují používat. To samé platí o zemích produkujících ropu a o těch, které ji používají málo. Další hranice rýsují reálné možnosti energetik jednotlivých zemí: téměř stoprocentně uhelné Polsko, nebo největší světový odběratel uhlí Čína nutně musí vidět možnosti jinak, než jak je vidí Island a Norsko.

Čtěte také:
Němci zabránili Číně vstoupit do své energetické sítě
Klíč k záchraně planety leží v Číně

To jsou všechno hranice, jež není možné rychle změnit. Protože nikdo z politiků si netroufne přijet domů a ohlásit, že do pěti šesti let přestane jeho země provozovat uhelné elektrárny, nebo přestane produkovat ropu. Nejen že by to byla jeho politická smrt, ale jak by to reálně šlo provést? A čím by třeba lidé v jeho zemi topili, čím by svítili? A jak by fungoval státní rozpočet, když by mohl investovat jen do nových – rozuměj obnovitelných – zdrojů energie? Protože nic jiného by zemi nezbylo. Jak moc by se třeba musela zadlužit, aby nahradila v pár letech všechny své elektrárny novými?

Tím jsme se dostali k největší bariéře, která dělí lidi a vlády v přístupu k tomu, co se nazývá klimatická změna. Ti, kteří tvrdí, že klimatickou změnu může člověk zastavit, i když probíhá v životě planety opakovaně, totiž nejsou důvěryhodní. Protože před lety sami zasadili všem těmto snahám těžkou ránu, když vyšlo najevo, že alarmující údaje o stavu a vývoji ovzduší záměrně nadhodnocují. Teď už to fakt nedělají?

Nedůvěryhodní jsou i proto, že jsou ve svých postojích naprosto neústupní a navíc čím dál agresivnější. Přitom jim chybí to nejdůležitější. Informace o tom, jak „to“ budeme dělat bez fosilních paliv? A také bez jádra, byť jde ve smyslu klimatu o prakticky bezemisní zdroj. O tom, jak „to“ budeme dělat, aby to opravdu fungovalo.

Porozumění a důvěře nepomáhají ani řeči o odpovědnosti vyspělého světa, protože jestliže je situace tak vážná, jak aktivisté a jejich vědci říkají, musí se emise produkujících paliv vzdát všichni. Ne jen Evropa. Nebo USA. Nebo Čína. Prostě všichni. I Indonésie, Vietnam či třeba Pobřeží slonoviny. Pak už by zbývala jen maličkost.

Co místo nich? A kdo to zaplatí?

Bez těchto vědomostí skončí podobně jako Katovice i každý příští klimatický summit.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu